Depresja z zaburzeniami lękowymi

Od 4 lat mam depresję z lękiem. Bywają okresy bez leków, ale po około pół roku wraca. Regularnie odwiedzam psychologa. Moje pytania: czy kiedykolwiek jest szansa że nie będę brać leków i 'wyzdrowieje'? Czy to znaczy że terapia jest zła? Oraz proszę powiedzieć dlaczego występuje u mnie budzenie w nocy np 2,3 i brak snu do rana? Interesuje mnie dlaczego organizm tak reaguje.

Przy skutecznej pracy psychoterapeuty w połączeniu z lekami jest duża szansa na zmianę. Choć 100% gwarancji nikt nie da ponieważ psychika ludzka nie ma żadnego wzorca a czasem istnieją blokady z których nawet chory nie zdaje sobie sprawy.
Tak czy inaczej psychoterapia pomaga przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.
Pozdrawiam.

Witam,

warto walczyć z depresją, gdyż terapia przynosi efekty, czasami po prostu wymaga to czasu. Nic nie pisze Pani na temat, jak długo trwa terapia, ale domyślam się, że pomaga ona Pani przetrwać gorsze momenty. Zachęcam Panią do podzielenia się z psychologiem, z którym Pani pracuje, swoimi wątpliwościami co do terapii, jej skuteczności. Nie ma sensu ukrywać swoich refleksji przed terapeutą, a końcu ten czas jest dla Pani i ma Pani pełne prawo wykorzystać go w sposób jaki będzie Pani służył.
Jeśli chodzi o sen, może Pani spróbować przywrócić właściwy rytm snu, co może zająć 6-12 tygodni. Przede wszystkim powinna Pani zadbać o to, by chodzić spać regularnie, a także wstawać o stałej porze, zawsze o tej samej (tak samo w dni robocze i weekendy) – bez względu na to, jak nad ranem będzie się Pani dobrze spało. Może Pani zaplanować drzemki w ciągu dnia (pomoże to nadrobić nie przespane godziny w porach wyznaczonych na sen), powinno się unikać zasypiania przy włączonym telewizorze, radio, tablecie, przeglądania telefonu (wbrew pozorom może to przeszkadzać w porządnym śnie). Jeśli pomieszczenie w którym Pani śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy ulicy, przejeżdżających pociągów, czy inne drażniące Panią dźwięki) warto rozważyć użycie stopperów do uszu.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html