Dlaczego chudnę przy niedoczynności tarczycy?

Witam mam 25 lat, mam niedoczynnośc tarczycy ,od dwóch lat chudnę czy to normalne? zrobiłem badania krwi może pan doktor pani doktor ocenić mi czy to zagraża życiu ? bo lekarza mam za miesiąc. Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC) (O93) 287 µg/ml 250 — 425 Żelazo w surowicy ↑ 218 µg/dL 80 — 180 Ferrytyna 107 ng/ml 12 — 300 ALT 43 norma do 41 biliburina 3,15 norma.1.1 Lekarza mam dopiero za miesiąc ,czy bardzo jest wysokie te zelazo co to oznacza bardzo proszę o odpowiedź bo strasznie przeżywam pozdrawiam miłego dnia

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonał Pan pewną wstępną diagnostykę, która mogłaby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Nie wspomniał Pan natomiast, czy przyjmuje na stałe pewne leki, które mogłyby mieć wpływ na wyniki badań.

Na podstawie wskazanych wyników, można by stwierdzić, że zostały przekroczone niektóre parametry. Odchylenia nie są znaczące, ale mogą mieć wpływ na ogólne samopoczucia oraz występujące dolegliwości.

Istnieje przypuszczenie, że mogła wystąpić u Pana taka przypadłość, jak hemochromatoza. Schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie. Polega na zwiększonym wchłanianiu żelaza w jelitach. W takiej sytuacji dochodzi do nadmiernego gromadzenia się żelaza w tkankach, zwłaszcza w wątrobie i nerkach.

W dalszych etapach choroby może dochodzić do uszkodzenia wielu narządów, a także marskości wątroby.

Aby zmniejszyć wchłanianie żelaza, należałoby ograniczyć jego podaż w pożywieniu oraz suplementacji. Zalecamy zwiększenie spożycia nabiału, w tym jogurtów, czy chudych serów.

Proponujemy Panu też konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Na pewno warto byłoby wykonać USG jamy brzusznej oraz kontrolne oznaczenie prób wątrobowych w surowicy krwi.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-zelaza

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.