Dlaczego czuję ucisk w klatce piersiowej, napięcie, pieczenie?

Witam Od jakiegoś czasu czuję ucisk w klatce piersiowej, napięcie, pieczenie, spłycony oddech. Miewam napady "odbijania". Tyle tylko, że nie może mi się odbić. Jakby coś tkwiło w przełyku. Dodatkowo czuję lekki niepokój i coraz częściej łapię się na tym, że wsłuchuję się w oddech, pracę serca. Niedawno robiłem badania krwi. Poza lekko podwyższonym AlAT i ASPAT wszystko w normie. Około roku temu miałem echo serca i rtg płuc. Zdiagnozowano wypadanie płatka zastawki mitralnej. W tym tygodniu mam wizytę u lekarza, ponieważ objawy te są już dość uciążliwe. Niemniej jednak chciałbym się dowiedzieć co mi może dolegać.

Lek. Wojciech Zygmunt

Zespół wypadania płatka zastawki mitralnej może być czasami odpowiedzialny za występowanie podobnych dolegliwości, jak ból w klatce piersiowej czy kołatanie serca. W pana przypadku podjąłbym również diagnostykę w kierunku patologii przełyku (choroba refluksowa). W tym celu polecam wykonanie gastroskopii. Może pan również wypróbować leczenie preparatem z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP - 20-40 mg 1-2 razy dziennie). Jeżeli jednak nie będzie poprawy po ich zastosowaniu, niezbędne będzie wykonanie gastroskopii. Pozdrawiam i życzę zdrowia.