Dlaczego dziecko nie rośnie?

Witam, mam problem z moim 20-miesiecznym synkiem. Waży 9 kg i w górę też nie rośnie. Ubranka kupuję na 86 cm :(. Do jakiego lekarza powinnam się udać, jakie badania zrobić? Dodam, iż urodził się z wagą 2650 g, a jego długość wynosiła 51 cm. Jest dzieckiem bardzo żywym, mądrym, szybko się uczy, z apetytem nie ma problemu. Przechodził anemię, celiakię wykluczono. Bardzo proszę o jakąś podpowiedź, odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Aby ocenić rozwój synka, konieczne jest prześledzenie jak wyglądało przybieranie na wadze oraz wzrost od momentu narodzin.

Wzrost oraz przybieranie na wadze jest sprawą indywidualną i nie trzeba do końca sugerować się tym, że jego rówieśnicy ważą lub mierzą więcej, pod warunkiem, że obserwujemy stopniowy oraz regularny przybór masy ciała oraz wzrostu. Myślę, że na początku konieczna będzie wizyta u pediatry. Najlepiej stan zdrowia dziecka oceni pediatra do którego chodziła Pani wcześniej i ma wgląd w poprzednie wizyty kontrolne (np. przy okazji szczepień).

Przyczyn zaburzeń wzrostu oraz przybierania na wadze może być wiele. Mogą to być przewlekłe zakażenia, choroby przewodu pokarmowego, układu nerwowego oraz zaburzenia hormonalne. Na początek warto wykonać badania takie jak morfologia krwi, CRP, OB, parametry pracy nerek oraz wątroby. Lekarz pediatra w razie stwierdzenia nieprawidłowości w ocenie przyrostu wagi i wzrostu synka może skierować Państwa na konsultację do lekarza endokrynologa. Zazwyczaj pierwszym etapem oceny endokrynologicznej jest oznaczenie poziomu hormonów we krwi (przede wszystkim hormony tarczycy). Następnym etapem jest ocena uwalniania hormonu wzrostu oraz badania genetyczne.

Pozdrawiam serdecznie