Dlaczego mam bardziej widoczne żyły?

Dzień dobry, Od 7 miesięcy przyjmuje tabletki vibin mini, po miesiącu miałam dziwne uczucie w łydkach, nie był to ból. W obawie przed zakrzepicą zrobiłam badania(układ krzepnięcia i d-dimery), które wyszły prawidłowo, ginekolog, stwierdziła, że mogę daje przyjmować tabletki, po 5 miesiącach znowu odczuwam to dziwne uczucie w lewej łydce i mam wrażenie, że żyły pod kolanem są trochę bardziej widoczne, zrobilam d-dimery, które wyszły 150, lekarz rodzinny mówi, że wszystko jest w porządku Czy powinnam mieć obawy? Czym mogą byś spowodowane bardziej widoczne żyły (dodam, że nie uprawiam żadnych sportów), czy powinnam drobić badanie Doppler? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam.

Dzień dobry,

Dziwne uczucie pod kolanem może wynikać z bardzo wielu, często niegroźnych przyczyn. Nie zawsze wynika to z chorób naczyniowych, może też być związane np. z torbielą stawu kolanowego czy skrzywieniem kręgosłupa lędźwiowego.

Z pewnością dobrym pomysłem jest wykonanie badania USG Doppler, by wykluczyć ewentualne choroby żylne, takie jak niewydolność żył czy stan przedżylakowy.

Widoczność żył to również bardzo zmienna kwestia. Może być związana ze zmianą pory roku, dietą i nawodnieniem organizmu, karnacją, trybem życia, stresem, itd. Najczęściej nie ma to znaczenia zdrowotnego a jedynie estetyczne. Wiele takich żył można z powodzeniem zamykać metodą skleroterapii czy za pomocą lasera Nd-Yag w gabinecie flebologicznym.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii | Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl | Oddział w Warszawie ul. Jaktorowska 5/U1 | tel. +48 22 26 60 876 | mail: warszawa@arsestetica.pl |