Dlaczego mam problem z nadmiernymi gazami?

Witam. Mam 23 lata, od 2 tygodni mam okropny problem z nadmiernymi gazami. Nie mam wzdęć, brzuch płaski. Gazy męczą mnie najbardziej rano (przez jakieś 3 godziny od obudzenia) I wieczorem (około 2/3 godziny przed pójściem spać). Do tego dochodzi bulgotanie i przelewanie się w brzuchu. Espumisan nie pomaga. Jest to dla mnie okropnie nie komfortowe i męczące. Co może być powodem? Jak mogę sobie pomóc?
KOBIETA, 23 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli dolegliwości te nadal się utrzymują, to proszę zapisać się na wizytę do lekarza. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny, ale docelowo najlepiej byłoby się udać do gastroenterologa, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu pokarmowego.

Przyczyn nadmiernych gazów jest wiele, ale najczęściej są one wynikiem nieprawidłowej diety. Ponadto bulgotanie oraz przelewanie w żołądku może świadczyć o zespole jelita drażliwego.

Problem ten opisywaliśmy w naszych artykułach. Można je znaleźć pod poniższymi adresami. Zachęcamy do lektury:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-gazy-przyczyny-leczenie.

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-i-gazy-przyczyny-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.