Dlaczego mam te niskie pulsy?

Od kilku miesięcy mam niski puls - tzn. mieści się on w granicach normy (ok.60 w spoczynku), lecz do tej pory funkcjonowałam przy pulsie ok. 80 w spoczynku. Czuję się przez to bardzo osłabiona i senna. Przy wysiłku fizycznym puls rośnie (przy większym wysiłku do ok. 120-125), po zaprzestaniu wysiłku momentalnie spada (do ok. 70). Nie podnosi się zbytnio natomiast w sytuacjach stresowych, jest czasem nawet bez zmian - ok.65-70 (do tej pory zawsze w momencie stresu czułam natychmiastowe przyspieszenie bicia serca). Odczuwam też spadek tętna przy zmianach pozycji - głównie z siedzącej na stojąca. Ekg, echo serca w normie, TSH, morfologia, profil lipidowy w normie. Ciśnienie przeważnie ok. 110/70. Staram się znaleźć przyczynę zmiany pulsu, ponieważ ciężko mi się przyzwyczaić do tak niskiego. Prosiłabym o wskazówki, gdzie może być przyczyna problemu i czy warto rozpatrzeć jeszcze jakieś badania. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że kontroluje Pani regularnie swój stan zdrowia, a wszelkie odchylenia próbuje Pani zdiagnozować.

Niskie tętno może mieć wiele uwarunkowań oraz źródeł, gdzie nie zawsze muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Do głównych przyczyn takiego stanu można by zaliczyć: arytmie oraz zaburzenia rytmu serca, (które mogą rozwinąć się pod wpływem wielu czynników, w tym również stresu), niedoczynność tarczycy, spożywanie niektórych leków i mieszanek ziołowych, zaburzenia elektrolitowe, a także zmiany pogody.

Ze względu na fakt, że wykonała już Pani pewne badania, można by wykluczyć wiele przyczyn niższego pulsu. Natomiast zalecamy Pani ponowną wizytę u kardiologa, który zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki, aby poznać przyczynę takiej dolegliwości.

Życzymy Pani dużo zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls

https://portal.abczdrowie.pl/bradykardia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.