Dlaczego mam zawroty głowy po przebudzeniu mając 19 lat?

Dzień dobry, od prawie tygodnia gdy budzę się kręci mi się w głowie. Gdy przekręcam się na bok lub wstaje czuje się jakbym była pijana. Mam tak czasem też w dzień jednak nie zawsze, a gdy wstaje pojawia się to codziennie. Dziś wyszlam na spacer po około kilometrze znów czułam się jakbym coś wypiła i jakbym straciła na sile. Czuję się nadal źle mimo że wróciłam już godzinę temu ze spaceru. Czy mam odwiedzić lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zawroty głowy zazwyczaj są problemem osób po 65. roku życia, u młodych osób mogą mieć związek z gwałtowną zmianą położenia czy spożywaniem alkoholu. Jednak, gdy zawroty głowy mają charakter nawrotowy i utrzymują się mimo upływu czasu, wskazana jest wizyta u lekarza.

Zawroty głowy mogą mieć podłoże neurologiczne, laryngologiczne, a nawet psychogenne. Często są skutkiem nadmiernego przeciążenia i chorób zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa, ale także mogą być jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych, w tym cukrzycy czy niedoczynności tarczycy.

Zachęcam do lektury naszych artykułów, w nich znajdzie Pani więcej informacji na temat przyczyn zawrotów głowy: https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy oraz https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy.

Proszę zwrócić się do lekarza z przychodni POZ – zebrany wywiad pozwoli zadecydować o dalszej diagnostyce. Na początek na pewno warto wykonać podstawowe badania morfologiczne krwi, po których lekarz być może będzie w stanie określić, czy konieczna jest wizyta u neurologa, kardiologa bądź lekarza innej specjalności.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.