Dlaczego od najmłodszy lat czuję stany lękowe?

Mam 26 lat, od najmlodszych lat odczuwam stany lekowe. Pochodze z rodziny dysfunkcyjnej (ojciec - agresywny alkoholik), rozbitej, od 8-9 roku zycia w moim zyciu byl ojczym. Bylam molestowana przez niego, izolowana, ubezwlasnowolniona, meczona psychicznie oraz fizycznie. Trwalo to az do momentu mojej ucieczki czyli okolo 19 roku zycia. Z pozoru lepszy ojciec, chwalony przez wszystkich, a w domu tyran. Matka bierna, rodzenstwo zaszczute. Nie czuje w nikim oparcia, nie czuje, ze mam rodzine, brak mi poczucia bezpieczenstwa. Partnerzy, z ktorymi dotad bylam nie zapewniali mi tego. Obecny chlopak jest mlodszy, lubi alkohol, kilkakrotnie sie rozstawalismy. Kazda mysl na temat rozstania, czy tez kazde niezrozumienie z jego strony wywoluje we mnie ataki paniki - dusznosci, zaczerwienienie na twarzy, przyspieszone bicie serca. Czuje, ze moglabym wtedy zrobic krzywde komus albo sobie. Mam poczucie totalnej pustki. Problemy z nawiazywaniem przyjazni. Jestem przerazliwie nieufna. Nie radze sobie z rzeczywistoscia. Ze zwiazkami, z relacjami, zawodowo rowniez. Gdy ide na rozmowe o prace czuje sie przegrana na starcie, chyba, ze uruchomie swoje wdzieki - czego nie znosze! Od zawsze czulam sie odsuwana ze strony kobiet, a przez mezczyzn za bardzo adorowana... Nie moge pogodzic sie z czasami w jakich zyje (portalami spolecznosciowymi, era zagladania do telefonu co chwila, pijackimi weekendami itd itp). Chcialabym obudzic sie w innym swiecie. Prostszym, bez tego calego wirtualnego swiata. Nie bawie sie w to, wiec nie zyje... Tak mowia. I tak sie czuje. CO ROBIC?

Szanowna Pani,

doświadczyła Pani krzywdy od najbliższych, poczucia lęku, odrzucenia i samotności, te negatywne doznania są najczęściej spowodowane zaburzonym funkcjonowaniem systemu - rodziców, a dokładniej niemożnością uzyskania z ich strony należytego oparcia i bezpieczeństwa - co wpływa na poczucie krzywdy. Dysfunkcja, która jest spowodowany nieumiejętnością poradzenia sobie z problemem, trudną sytuacją, którą lepiej ukryć przed światem, tak rodziny skrywają swoje sekrety, zmowa milczenia wyrażająca się tym, że nie można mówić, matka udająca, że nic się nie dzieje. Bagaż takich doświadczeń osoby z rodzin dysfunkcyjnych bardzo przytłacza. Trudno jest bowiem żyć, gdy bolesna przeszłość odnawia się prawie każdego dnia, czy to pod postacią wspomnień, nieprzyjemnych emocji czy niezrozumiałych reakcji. Trudno o wewnętrzny spokój i równowagę, gdy w życiu osobistym ciężko jest zrealizować swoje cele, zawalczyć o swoje potrzeby, czy cieszyć się bliskością innych. Błędne koło dysfunkcji ciągle się odtwarza w formie dysfunkcjonalnych wzorów myślowych - schematów. Wskazana jest dla Pani praca z psychoterapeutą, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Przeżyła Pani traumę, pogwałcono wszystkie Pani prawa,
zabrano poczucie bezpieczeństwa…
Doświadczone, traumatyczne wydarzenia odcisnęły w Pani
duszy piętno i przyniosły wiele trudności i cierpienia,
a także zabrały całą radość życia.
Dlatego zrozumiałe jest, że trudno Pani z tym żyć,
a Pani dusza wciąż cierpi katusze.
Pani stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości i wszystkie bolesne
emocje są konsekwencją traumatycznych doświadczeń w przeszłości.
Nie zdoła też Pani cofnąć czasu ani zmienić przeszłości
ale może Pani zacząć tworzyć lepszą przyszłość.
Najpierw jednak konieczne jest „rozprawienie się”
ze zmorami przeszłości.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiednio dobranej
psychoterapii, podczas której wzmocni Pani poczucie własnej
wartości, odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl