Dlaczego wmawiam sobie różne choroby?

Witam, od jakoś miesiąca mam dziwne objawy np coś mnie zaboli wmawiam sobie raka , przeziebiłem sie ostatni bolało mnie gradło wmówiłem sobie raka krtani , a jak myslę co mi może byc wpadam w lek , robiłem badania morfologi wszystko wyszło ok , badanie serca też wszystko wyszło ok , ciagle coś sobie wmawiam , nie bede okłamywał pół roku temu zabiła maszyna mojego kolege z pracy widziałem to na własne oczy bo tam byłem teraz mam sprawy sądowe przesłuchania czy to moze być związane z tym co sie stało ? bardzo boje sie o siebie żona mówi ze co dziennie wmawiam sobie inny nowotwór.

Redakcja abcZdrowie

Witam Pana ciepło!

Głęboko Panu współczuję bycia świadkiem tak trudnych wydarzeń. Zapewne konieczność brania udziału w przesłuchaniach i postępowaniu sądowym dodatkowo zaognia bolesne wspomnienia.

Niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy na temat objawów, które Pan opisuje, na odległość. Proszę więc to, co napiszę poniżej, potraktować jako jedynie sugestię.

Symptomy, które Pan wymienia mogą wskazywać na PTSD (od ang. post-traumatic stress disorder), czyli zespół stresu pourazowego. Syndrom PTSD pojawia się w sytuacji, gdy człowiek bierze udział, jest świadkiem lub pośrednio doświadcza sytuacji, która wywołuje w nim tak silny stres: lęk, przerażenie, bezsilność że przekracza on zdolności przystosowawcze organizmu. Zdarzenia traumatyczne obejmują zazwyczaj czyjąś śmierć, poważny uraz lub ich zagrożenie. Często początek tego zaburzenia pojawia się po okresie latencji, który może trwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy.

Osoba cierpiąca na PTSD doświadcza silnego niepokoju, będąc narażona na wewnętrzne lub zewnętrzne sygnały, które choćby tylko przypominają traumatyczne wydarzenie, wywołują skojarzenia z nim. Stres pourazowy objawia się ciągłym napięciem i wzmożoną wrażliwością – jakby organizm przygotowywał się na ponowne przeżycie podobnej sytuacji. Charakterystyczny jest uporczywy lęk oraz tzw. flashbacki, podczas których człowiek przypomina sobie urywki doświadczonych zdarzeń traumatycznych. Zapraszam do przeczytania artykułów na temat PTSD, być może podpowiedzą Panu kierunek działania: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-ptsd, https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ptsd, https://portal.abczdrowie.pl/zespol-stresu-pourazowego.

U większości osób zespół stresu pourazowego ustępuje z czasem, są jednak i takie, u których zaburzenie może utrzymywać się przez wiele lat. Dlatego dobrze byłoby, by Pan skonsultował swoje symptomy z lekarzem psychiatrą (być może pomocna będzie farmakoterapia, stosuje się leki podobne, jak w depresji) oraz psychoterapeutą, który pomoże Panu wyciszyć emocje związane z tak trudnym wydarzeniem.

Gdyby okazało się, że diagnoza będzie inna, lekarz zasugeruje pomocne rozwiązania dla opanowania nadmiernego lęku związanego z Pana zdrowiem.

Pozdrawiam Panu serdecznie i życzę powrotu do psychicznego dobrostanu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.