Dziwne grudki w lewej piersi

Witam, od kilku miesięcy mam problem z lewą piersią. Mam 24 lata, nigdy nie byłam w ciąży i nie jestem. Nie biorę tabletek antykoncepcyjnych. W części dolnej lewej piersi wyczuwam dziwne grudki, wydaje się, że ta pierś jest cięższa, czasem czuję lekkie kłucie oraz dyskomfort podczas spania. Ból ten jest samoczynny, występuje bardzo rzadko. Przy dotykaniu mocniejszym także odczuwam ból. Dyskomfort nasila się przed okresem. Czasem, szczególnie po zdjęciu biustonosza, pojawia się dziwne uczucie ciężkości. Byłam na dwóch badaniach USG, które nic nie wykryły, jedynie z opisu wynika, że budowa piersi gruczołowa. Wizytę u ginekologa mam dopiero za miesiąc ustaloną, więc najpierw bym wolała się skonsultować, żeby wiedzieć, czy mam się zacząć martwić ;) Dzięki z góry za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Ból okolicy piersi, zwłaszcza o charakterze klucia lub ciężkości zwykle nie jest wywołany schorzeniem dotyczącym bezpośrednio tkanki piersi. Tego typu ból wskazuje raczej na podrażnienie nerwu międzyżebrowego. Może wynikać ze źle dobranego biustonosza, nadmiernym obciążeniem danej strony ciała, przebywaniem długo w jednej pozycji.

Jeżeli badanie lekarskie ani USG nie wykazało niczego niepokojącego oznacza to, że faktycznie nie ma się czym martwić. Trzeba z pewnością zacząć od doboru odpowiedniego stanika, przeanalizować swoje codzienne nawyki - jeżeli np. pracuje Pani długo w pozycji siedzącej, warto robić częste przerwy (przynajmniej 5 min na 45 min), przeciągnąć się, wstać i pochodzić. Warto także postawić na sport - szczególnie korzystna będzie joga, streching lub pływanie.

Pozdrawiam serdecznie