Ile kalorii dziennie powinna jeść 12-latka?

Witam. Moja córka bardzo mało je. Nie wim co mam zrobić i jak ją przekonać do jedzenia, które zawsze lubiła. Boję się, że to anoreksja... Ile kalorii dziennie powinna jeść 12-latka o wadze 50-51 kg i wzroście 158 cm? Jest średnio aktywna fizycznie. Ma zajęcia sportowe 2 razy w tygodniu i WF w szkole.

Witam serdecznie,

Pani córka, Aby utrzymać wagę potrzebujesz dziennie ok. 1885kcal
rozłożone na:
Węglowodany (55%)
Proteiny (15%)
Tłuszcze (30%)

Proszę ,,pilnować córkę'' gdyż problem anoreksji jest bardzo częstym przypadkiem u młodych dziewczyn. Prowadzę pacjentki z danym problemem i to bardzo długa i ciężka droga!!!
Obserwuje Pani córkę, czy nie denerwuje się podczas rozmów o jedzeniu lub przy jedzeniu, czy chce jadać razem z rodziną czy woli sama, czy nie wybiera samych chudych produktów oraz typu light.
Jeżeli zaobserwuje Pani te lub inne objawy proszę koniecznie udać się do psychologa i dietetyka. Nie należy z tym zwlekać gdyż im bardziej zaawansowany stan choroby tym trudniej z niej wyjść, a to wszystko ,,siedzi w głowie'' pacjentki. Wydaje się jej ze jest otyła mimo ze ma niedowagę.

W razie dodatkowych pytań lub chęci konsultacji można dzwonić
tel 506225670
Pozdrawiam
Mg rJoanna Wasiluk

Witam,
Moim zdaniem taka waga u nastolatki o tym wzroście mieści się w normach, biorąc pod uwagę, że tak naprawdę nic nie wiemy o budowie dziewczynki: jaki ma rodzaj budowy (drobne czy grube kości), czy jest przed czy po pierwszej miesiączce (tj. czy weszła w etap intensywnego rozwoju płciowego), nie wiemy także czy nie przechodzi jakiegoś stresu związanego np. z życiem osobistym- wiadomo w tym wieku nastolatki wszelkie niepowodzenia na tym polu przechodzą bardzo dotkliwie, co może odzwierciedlać się w stosunku do jedzenia.
Jednak to Pani wie w jakiej wadze dziewczynka do tej pory była i - co ważniejsze - w jakiej się czuła szczęśliwa. Jeśli faktycznie po rozważeniu moich sugestii, uważa Pani, że coś innego (w kierunku anoreksji) może być na rzeczy, należałoby udać się w 1 kolejności do dietetyka, aby można było dokładnie określić stan odżywienia dziewczynki, a dopiero potem do psychologa.
Podkreślam, że o ile córka cieszy się dobrym zdrowiem i nic jej nie dolega to taka waga mieści się w normach, o ile ogólny stosunek dziewczynki do spożywania posiłków jak i sam ich skład nie budzi podejrzeń w znaczeniu: nie są one zubożałe jakościowo i kalorycznie. Proszę również dyskretnie zwrócić uwagę czy córka oprócz podanej przez Panią aktywności fizycznej dodatkowo nie ćwiczy "po kryjomu" po każdym posiłku lub o dziwnych porach. To typowe symptomy, że coś jest nie tak..
W razie dalszych pytań, zapraszam do prywatnej korespondencji.

pozdrawiam,
Aleksandra Rytwińska

Witam Panią,
w tym wieku dziewczynka w okresie pełnego wzrostu powinna zjadać około 1800 cka dziennie, jednak określić to może szczegółowo analiza składu ciała i index BMR. Proszę poszukać dietetyka i zapytać czy posiada taki analizator, aby określić ten parametr, czyli zapotrzebowanie na energię w stanie spoczynku.
Sylwia Beyer-Wygońska

Witam, proszę Panią proszę nie liczyć kalorii ale postawić na jakość produktów spożywczych! U Pani córki zaczynają swoją funkcję hormony, okres buntu itp. Proszę wziąść pod uwagę że dzieci "tkwią" w pewnym schemacie jedzenia, zwykle aby przekonać dziecko o nowych produktach spożywczych trzeba podjąć "bolesną" próbę 9-ciu podejść z jednym produktem. Proszę zachować zdrowy rozsądek i mieć cierpliwość do córki, liczenie kalorii to ostatnia rzecz jaką powinna Pani zrobić, pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę sprawdzać czy waga córki nie spada czy też utrzymuje się na stałym poziomie. Zgadzam się, że stosowanie diet w tym wieku może zaburzyć naturalną regulację łaknienia. Dodatkowe kalorie można przemycać dodając np. więcej masła do kanapki, piure z ziemniaków, zagęszczając zupę żółtkiem itp.