Kalorie - ile dziennie ich spożywać?

Mam 19 lat, 162 cm wzrostu i 67 kg. Ile powinnam ważyć i ile powinnam zjeść kalorii dziennie, a ile spalić i w jaki sposob? Pozdrawiam.

Witam Panią,

Pani aktualne BMI wynosi 25,5, co oznacza, że występuje u Pani nieznaczna nadwaga. Pozbycie się ok. 3 kg będzie oznaczało, że Pani waga znajdzie się w granicach normy. To ile powinna Pani ważyć zależy nie tylko od wagi, ale także od ilości tkanki tłuszczowej. Takie badanie - analizę składu ciała, dzięki której można dowiedzieć się, czy ilość np. tłuszczu jest w normie - może Pani wykonać w niektórych poradniach żywieniowych.

Natomiast jeżeli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne, to zależy ono przede wszystkim od Pani aktywności fizycznej. Pani podstawowa przemiana materii, czyli ilość kalorii, które potrzebuje Pani organizm w stanie spoczynku do zachowania funkcji życiowych, wynosi ok. 1500 kcal. Przy niewielkiej aktywności fizycznej Pani całkowita przemiana materii, czyli to ile kalorii potrzebuje Pani organizm, aby utrzymać wagę, wynosi ok. 2000 kcal.
Jeżeli chce Pani pozbyć się kilku zbędnych kg należy jeść poniżej 2000 kcal, ale nie mniej niż 1500 kcal (aby nie obniżać podstawowej przemiany materii). Jeżeli będzie Pani dostarczała ok. 1650 kcal to powinna Pani chudnąć ok. pół kg tygodniowo.

Oczywiście oprócz aktywnosci fizycznej bardzo ważne jest co i jak Pani je.
Całą ilość kalorii należy rozłożyć najlepiej na 5 posiłków. Posiłki powinny być częste (średnio co 3 godziny), ale niewielkie. Koniecznie trzeba jeść śniadania.
Jeżeli chodzi o wybór produktów to należy kierować się wskazowkami zawartymi w piramidzie zdrowego żywienia.

Z diety należy wyeliminować wszystkie produkty, które dostarczają jedynie tzw. puste kalorie np. produkty typu fast food, chipsy, słodycze, słodzone napoje gazowane itp.

Więcej wskazówek nt. zdrowych nawyków żywieniowych znajdzie Pani:
http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Bardzo ważne jest, aby swoje nawyki żywieniowe zmienić na stałe, a nie tylko na czas pozbywania się zbędnych kg.

Wprowadzenie tych zmian spowoduje powolną utratę masy ciała. Proszę pamiętać, że najbardziej korzystne dla zdrowia jest powolne chudnięcie, ok. pół kg tygodniowo, maksymalnie 1 kg.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia