Ile kalorii dziennie powinnam spożywać?

Witam, mam na imię Ania, mam 20 lat, 165 cm wzrostu i ważę 55 kg. Obecnie studiuję, nie ćwiczę prawie wcale. Chciałabym wrócić do swojej wagi sprzed roku, a było to 50 kg. Dobrze się wtedy czułam. Mam problem z grubymi udami i dużą pupą. Jestem nieproporcjonalna. Mały biust, szerokie biodra. Dodam, że moja mama również ma szerokie uda i biodra. Rzadko kiedy jem śniadania. Jeśli mi się zdarza to dopiero około 12:00. Zazwyczaj jogurt (jak mam mniej czasu) lub kanapki (3-4) + herbata (jak mam więcej czasu). Obiad około godziny 15:00 - 16:00. Kurczak + ryż, pierogi (10 sztuk), sok owocowy. Kolacja około godziny 20:00. Kanapki, pizza (dam radę zjeść całą na raz), herbata lub sok. Oprócz tego podjadam w ciągu dnia (raczej popołudniem i wieczorem, nie rano). Czasami jakiś batonik, dodatkowe kanapki, zupa. Chciałabym zacząć w końcu się zdrowo odżywiać. Tak, aby nie przybywało mi dodatkowych, niechcianych kilogramów. Ile kalorii powinnam dostarczać dziennie organizmowi? Jakiej granicy nie powinnam przekraczać?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Zupa krem z porów

Masz ochotę na coś dobrego i zdrowego? Spróbuj sycącej, kremowej zupy z porów. Przepis i instrukcje wykonania potrawy znajdziesz w naszym filmie. Smacznego!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
67 poziom zaufania

Twoje BMI wynosi 20,2. Jest prawidłowe, więc nie potrzebujesz diety odchudzającej. Dziennie powinnaś dostarczać organizmowi 1600 kcal. Wynika to z Twojej masy ciała, wzrostu, wieku i podanej aktywności fizycznej.
Jedyne co możesz zmienić w swojej diecie to nawyki żywieniowe. Zalecałabym rozpoczynanie dnia od dużego śniadania. Jest to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza organizmowi energię na cały dzień.
Zacznij od płatków owsianych na mleku, z dodatkiem owoców. Innym zestawem śniadaniowym mogą być kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną i dużą ilością warzyw. Wbrew pozorom, nawet duże śniadanie, lecz dobrze dobrane, może sprzyjać odchudzaniu.
Należałoby wykluczyć produkty typu fast-food z diety (w tym pizzę, zapiekanki, frytki, hot-dogi). Dostarczają one dużej ilości tłuszczu i węglowodanów prostych, a są ubogie w błonnik, witaminy i składniki mineralne.
W zdrowej diecie także nie powinny znajdować się słodycze. Sporadycznie możesz sobie pozwolić na coś słodkiego, ale niech to będzie raz tygodniowo, nie częściej.
Dobrym rozwiązaniem byłoby podjęcie regularnej aktywności fizycznej. Proponuję zapisanie się na zajęcia sportowe na uczelni.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty