CRP ilościowo a interpretacja

Witam, otrzymałam wyniki badań krwi, wynik brzmi: białko ostrej fazy CRP - ilościowo. Chciałabym się dowiedzieć, co oznacza CRP ilościowo? Czy ma to coś wspólnego z wątrobą? O jakich schorzeniach może świadczyć wskaźnik CRP ilościowo? Nie wiem, czy mam powód do niepokoju? Może to CRP ilościowo powinnam skonsultować z lekarzem? Oraz druga część mojego pytania, mam hormon TSH znacznie powyżej normy. Przeczytałam w internecie, że to oznacza niedoczynność tarczycy, ale dziwi mnie, że nie zaobserwowałam u siebie absolutnie żadnych objawów ani złego samopoczucia. Najbardziej jednak interesuje mnie wynik CRP ilościowo i to na nim wolałabym się skupić. Zaskoczyła mnie cała sytuacja, bo gdyby nie rutynowe badania krwi, nie wiedziałabym, że coś jest nie tak. Może tak naprawdę jestem zdrowa i to jakiś błąd w wynikach i powinnam je powtórzyć? Mam 41 lat. Wcześniej nie chorowałam. Pozdrawiam, Ewa

Wynik bialka ostrej fazy ;CRP - po slowie ilosciowo powinien byc wynik cyfrowy. Podwyższony poziom tego parametru najczęsciej spowodowany jest przez reakcję zapalna . Podwyższony poziom TSH sugeuje niedoczynnosc tarczycy. Kazdy wynik laboratoryjny nalezy skonsultowac z lekarzem , najlepiej zlecajacym badanie oczywiscie w caloksztalcie z obrazem klinicznym.

Magdalena Mroczek

Białko ostrej fazy czyli CRP to białko będące niespecyficznym wskaźnikiem stanu zapalnego. Jego wartość rośnie, kiedy dochodzi np. do infekcji wirusowych lub bakteryjnych, przy menstruacji, przy niektórych chorobach autoimmunologicznych, lokalnych stanach zapalnych, czy chorobach nowotworowych. Przy infekcjach należy też zawsze wziąć pod uwagę leukocyty w badaniu krwi. Wskaźnikiem lepiej nadającym się do monitorowania zakażeń w przebiegu infekcji bakteryjnych jest z kolei PCT. Jak wysokie jest u Pani CRP? Najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zbada Panią i powtórzy badania. Jeśli CRP tylko nieznacznie przekracza normę, może to być związane z przejściowym i niewielkim stanem zapalnym. Wtedy, jeśli nie można łatwo znaleźć przyczyny stanu zapalnego, można powtórzyć badanie np. za 2 tygodnie.  Jeśli natomiast CRP jest bardzo wysokie, ma wartość 2 lub 3 cyfrową, zawsze należy dążyć do pogłębionej diagnostyki. CRP nigdy nie można interpretować jako pojedynczej wartości, a tylko w połączeniu ze stanem klinicznym i innymi wynikami badań laboratoryjnych.

TSH to parametr mówiący o funkcji tarczycy i jest on bardzo czuły. Jeśli jest on podwyższony, świadczy to o niedoczynności tarczycy. Trzeba zawsze zmierzyć też poziom fT3 i fT4. Lekarz rodzinny może skierować na te badania do endokrynologa. Warto też zbadać tarczycę manualnie, przy pomocy USG. Być może konieczne będzie też badanie niektórych przeciwciał.

Trzeba na pewno skonsultować się z lekarzem, który skierował na te badania. Może on zadać pytania dotyczące objawów, na które do tej pory nie zwróciła Pani uwagi, a istniały już od dłuższego czasu.