Jak leczyć dyskomfort okolicy intymnej?

Dzień dobry. Proszę o radę jakie badanie wykonać przy dyskomfortowej w okolicy pochwy dokładnie to pieczenie. Jestem po wyleczonej infekcji. Wymaz nie wykazał ani grzybów ani bakterii jedynie paciorkowca, możliwość nosicielstwa także nie leczę tego według zaleceń. Raz na jakiś czas odczuwam dyskomfort wiec chciałabym coś w tym kierunku zadziałać. Ginekolog nic nie widzi „na oko” co w takiej sytuacji na powtarzające pieczenie w okolicy pochwy może jakies inne badanie wymazu? Proszę o odp

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany z występującymi dolegliwościami wynikającymi z infekcji intymnych.

W pierwszej kolejności należałoby wykonać badanie stopnia czystości pochwy. Tak zwana biocenoza pochwy to diagnostyka oceniająca, czy flora bakteryjna pochwy jest prawidłowo zachowana. Przed tym badaniem powinno się wstrzymać dwa dni od współżycia, nie stosować leków dopochwowych, a w dniu pobrania wymazu, dokładnie umyć okolice intymne.

Dodatkowo warto wykonać cytologię płynną, która wskazałaby wszelkie, nawet najmniejsze zmiany w obrębie szyjki macicy.

Pozytywny efekt daje regularne przyjmowanie probiotyków ginekologicznych, zarówno doustnych, jak i dopochwowych. Wzbogaca to florę bakteryjną, uniemożliwiając kolonizację chorobotwórczych bakterii, czy grzybów.

Ze względu na odległość trudni jest dokładnie ocenić przyczynę Pani problemów. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem, który po badaniu przedmiotowym i analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/biocenoza-pochwy

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-czystosci-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.