Jak leczyć strach przed wyjściem z domu?

Czy strach przed wyjsciem z domu to choroba ? A jesli to jak to sie leczy?

Dzień dobry, w swojej wypowiedzi pisze Pan że odczuwa lęk związany z wyjściem z domu. Jest taka choroba, nazywa się agorafobia, a polega na lęku przed znajdowania się w różnych zbiorowskach ludzi, oddaleniem się od domu, samotnymi podróżami oraz wyjściem z domu np. do kina lub sklepu. Objawia się ona napadami lękowymi. Zwalczenie tej choroby jest możliwe tylko poprzez psychoterapię, sugerowałabym psychoterapeutę leczącego w nurcie poznawczo-behawioralnym. W trakacie terapii wykonuje się szereg małych kroczków- od uzmysłownia sobie czym jest ta choroba, powolne oswajanie lęku oraz odpowiedź na pytanie czego tak naprawdę Pan się obawia poprzez planowanie wyjścia z domu do np. pobliskiego sklepu, aż do dalszych podróży. Na początku wyjścia z domu mogą być trudne. Dlatego też- z uwagi na lęk, który prawdopodobnie będzie towarzyszył, pomocne może być towarzystwo drugiej osoby, np. przyjaciela, który wiedziałby o Pana chorobie i wspierał w trudnych momentach. Pozdrawiam serdecznie oraz życzę wiele odwagi, cierpliwości i wytrwałości.

Witam Pana,
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pan jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pana życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Jakie leki Pan przyjmował?
Lęk przed wychodzeniem z domu to agorafobia, która przejawia się
np. lękiem przed podróżowaniem, lękiem przed przebywaniem
w zamkniętych miejscach, np. w sklepie, w kinie;
lękiem przed przebywaniem w tłumie;
lękiem przed wyjściem z domu… itp.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre, doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać różnych
fobii - stąd u Pana lęk przed wyjściem z domu.
Człowiek dotknięty agorafobią stale doświadcza
obezwładniającego lęku m.in. przed przemieszczaniem się
i w związku z tym nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie tego typu sytuacji
napełnia ogromnym lękiem.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął leczenie, psychoterapię,
gdyż doświadczane przez Pana lęki mogą doprowadzić
do izolacji społecznej.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl