Jak nauczyć się doceniania tego co mam?

Jak nauczyć się doceniać to co się ma ? Od dzieciństwa wychowuje mnie sama mama, ja już jestem w takim wieku, że mogę pracować i zarabiać sama na siebie. Nawet tak jest i zaabiam na siebie, jednak mieszkam wciąż z mamą (mam 23 lata). Mam u niej ogromne wsparcie, także finansowe i żywnościowe, gdy tylko mi zabraknie. Zarabiam wystarczająco, ale chyba jestem za bardzo rozrzutna i wtedy polegam na mamie. Wciąż tylko chcę więcej i więcej ... Jak zacząć doceniać mamę i to ile dla mnie poświęca ? ;(

Moim zdaniem Pani to wszystko docenia, czasem jedynie o tym zapomina....Musi Pani wzmocnić poczucie własnej wartości, to moim zdaniem pomoże częściej i lepiej wyrażać, to co Pani rzeczywiście czuje i myśli.

Mieszkanie z rodzicami w wieku 23 lat w "dzisiejszych czasach" nie jest niezwykłe. Pięknie napisała Pani o swojej mamie. Przypuszczam, że mają Panie dobrą, wspierającą relację. To, że dostrzega Pani jej "skośność" (brak równowagi w dawaniu i braniu) świadczy o dojrzewaniu do partnerskiej relacji dorosła kobieta - z dorosłą kobietą.
Na początek może Pani powiedzieć mamie, że widzi i czuje Pani jej wsparcie. I może dodać, że kiedy wspieranie stanie się dla mamy męczące, jest Pani gotowa to usłyszeć i uwzględnić. Z czasem może będzie Pani czerpać coraz większą przyjemność także z dawania - o ile mama potrafi jeszcze brać :)

http://www.krakowpsycholog.com.pl/