Jak pomóc osobie z trudnościami z połykaniem?

Moja mama ma coraz większe trudności z połykaniem. Mówi, że tabletki lub jedzenie stoi jej w gardle. Problem coraz bardziej się nasila. Leczy się na chorobę Parkinsona, nie przechodziła udaru. Jak na swój wiek -97 lat jest sprawna intelektualnie. Zaznaczam, że nie można u niej zrobić żadnej diagnostyki. Bardzo proszę o pomoc ponieważ wykorzystałam wiele możliwości.

Dieta takich osób powinna mieć odpowiednią konsystencję, dostosowaną do poziomu dysfagii danego pacjenta. Opiekując się w domu osobą chorą, należy przygotowywać posiłki o małych objętościach, ale bardziej kaloryczne, które powinny być spożywane co 3-4 godziny.

Posiłki, które przygotowujemy dla chorego z trudnościami z przełykaniem, powinny być miękkie, rozdrobnione, o konsystencji gładkiej papki, aby ułatwić połykanie. Produkty zbożowe, takie jak pieczywo, biszkopty, można podawać choremu uprzednio namoczone w mleku, w naparze z herbaty lub w bulionie. Dla chorego mającego problemy z przełykaniem dania obiadowe najlepiej przygotowywać w postaci zup kremów lub zmiksowanych mięs, gęstych sosów, które można podawać z dodatkiem węglowodanów (np. ziemniaków) w formie puree. Warto zadbać o to, by potrawy podawane choremu wyglądały estetycznie – co jest niezwykle ważne, gdyż trudności z przełykaniem mogą utrzymać się u chorych przez dłuższy czas i istotnym jest, aby to, co podajemy choremu było apetyczne i wyglądało zachęcająco.
Warto miksować każdy składnik osobno – przygotowując osobno puree z mięsa, osobno warzywa (np. zmiksowana marchewka, pietruszka, buraki), oraz oddzielnie węglowodany w postaci zblendowanej kaszy (jęczmienna, kuskus), ryżu lub ziemniaków. Produkty wcześniej najlepiej jest ugotować na parze lub udusić z odrobiną tłuszczu, aby zachować jak największą ich wartość odżywczą. Warto potrawy zmiksowane podawać z dodatkiem oliwy z oliwek, śmietany, masła, ponieważ sprawiają, że pokarm łatwiej się formuje w kęsy, co ułatwia połykanie. Dodatkowo tak przyrządzony posiłek jest bardziej kaloryczny.
Aby uzyskać odpowiednią konsystencję pokarmów i napojów dodać do nich można także specjalistyczne preparaty zagęszczające przeznaczone dla pacjentów z dysfagią.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/

Dzień dobry,
w przypadku Pani mamy należy skupić się na wielkości kęsów, teksturze posiłków, temperaturze i ich wilgotności. Może Pani rozdrabniać, mielić i blendować posiłki. Może Pani robić budynie mięsne i przeciery warzywne.
Jeśli mama nie ma problemów z żuciem, wykrawać małe kawałki, łatwe do pogryzienia i przełknięcia. Warto zadbać, aby jedzenie nie było suche i nie zawierało twardych elementów, na przykład skórka od chleba. Pieczywo można delikatnie moczyć w mleku lub w wodzie, co ułatwia i żucie i przełykanie.
Temperatura posiłków powinna być odpowiednia do zjedzenia - nie za gorące, ani za zimne. To samo tyczy się przyprawiania ostrymi przyprawami - mogą one powodować dyskomfort podczas przełykania.
Skoro mama jest sprawna intelektualnie, wspólnie możecie Panie zdecydować jaka forma posiłków będzie najbardziej odpowiadać gustom.
Te tabletki, które da się podzielić, może Pani kruszyć na mniejsze części, co ułatwi połykanie.

Pozdrawiam serdecznie,
Marek Aleksander Przondo,
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://Facebook.com/dietetycznyguru/