Jak poprawić problemy z pamięcią?

Witam! Od kilku lat miewam problemy z pamięcią jednak ostatnio się nasiliły. Nie jestem pewna czy wynika to np. z przemęczenia lub stresu czy może jest to poważniejszy problem. Zapominanie dotyczy najbardziej podstawowych informacji i umiejętności. Początkowo zapominałam nazwy zwykłych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu, imiona rodziców, swojego drugiego imienia. Czasem nie umiem wykonać czynności, które wykonuję codziennie. Przykładowo, chciałam zapalić papierosa, ale nie mogłam sobie uświadomić co powinnam zrobić (zapomniałam, że podpala się zapalniczką). Niedawno zdarzyło mi się zapomnieć jak wykonuje się proste obliczenia matematyczne np. dodawanie (pomijając to, że nie potrafiłam dodać do siebie dwóch liczb to nie mogłam też uświadomić sobie na czym to działanie polega). Zdarza mi się też zapomnieć jak wyglądają cyfry. Nie umiem ich zapisać lub zapisuję jak odbicie lustrzane. Zaniepokoiła mnie ostatnia taka sytuacja, kiedy to czytając dłuższy tekst nagle zapomniałam jak wymawia się jedną literę. Rozumiałam znaczenia słowa, ale nie potrafiłam go wymówić. Sytuacje te nie występują codziennie i zdarzają się w różnych okolicznościach. Z takim problemem spotkałam się zarówno w miejscach publicznych jak i w domu. Sytuacje takie trwają maksymalnie kilka minut, podczas nich jestem świadoma co się dzieje w otoczeniu, potrafię prowadzić logiczną rozmowę i staram się przypomnieć sobie jak wykonuje się daną czynność np. sprawdzając w internecie. Są to dla mnie zdarzenia stresujące, szczególnie jeśli mają miejsce w obecności innych. Czy istnieje rozwiązanie mojego problemu?

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji, wnioskuję że przyczyną opisanych przez Panią symptomów może być reakcja Pani organizmu, na przewlekający się stresu.
Wskazana byłaby kontrolna konsultacja neuropsychologiczna, dająca wgląd w funkcjonowanie poznawcze (pamięć, koncentracja..) celem rozwiania Pani obaw.

Być może pomocną byłaby taka zwyczajna rozmowa z psychologiem- jeśli miałaby Pani życzenie takiej rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu.

Życzę pani pomyslności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam
Proponuję zgłosić się na konsultację neurologiczną w celu zdiagnozowania przyczyny występujących objawów.Jeśli lekarz neurolog wykluczy podłoże neurologiczne proponuję zgłosić się do doświadczonego terapeuty, aby przyjrzeć się , czy powodem jest stres, zablokowane emocje, czy może nieuświadomione wydarzenie o charakterze traumatycznym, co w efekcie pozwoli uwolnić się od uciążliwych objawów.
Pozdrawiam
Anna Szyda