Jak poradzić sobie z tą paniką i strachem przed wojną?

Zwracam się z prośbą ponieważ mój stan psychiczny oceniam na zły, strasznie popadam w panikę i paranoje przed wojna , że napadną na polske .. Nie jem nie spie , nie funkcjonuje :(

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

doskonale rozumiem narastający strach oraz coraz mocniej rozwiniętą panikę, która obecnie się w Tobie pojawiła. Wojna za naszą niedaleką granicą powoduje, że jako naród możemy odczuwać wiele emocji i obaw wobec tego co wydarzy się w przyszłości. Ważne jest, że widzisz te emocje w sobie i masz ich świadomość - to pierwszy ale niezwykle ważny krok aby nad nimi pracować i przywrócić sobie równowagę.

Postaram się opisać najważniejsze i najbardziej istotne sposoby na to jak poradzić sobie z tymi uczuciami:

1. Zmniejsz do minimum oglądanie wiadomości, słuchanie radia oraz czytanie wszelkich informacji w gazetach czy Internecie. To co bez wątpienia ma duże znaczenie na Twoje samopoczucie to niezwykle prężnie zmieniająca się pula informacji. Im ich mniej, tym lepiej. Wybierz jeden kanał informacyjny, np. konkretną stację telewizyjną czy portal internetowy z którego będziesz czerpać wiedzę, aby nie rozszerzać się i nie czytać wszystkiego. Do tego ogranicz ten czas do minimum. Nie sprawdzaj informacji co chwila, bo to wiadomość dla Twojego mózgu, że trzeba być przygotowanym, co powoduje wyrzut kortyzolu (hormonu stresu).

2. Zadbaj o regularny wypoczynek, dobrą dietę oraz picie dużej ilości wody. Dbanie o dobrą kondycję w tak trudnym czasie jest niezwykle ważne. Dzięki temu możesz mieć siły i energię do funkcjonowania, a zarazem Twojemu organizmowi nie zabranie najważniejszych substancji do życia.

3. Nie rezygnuj ze swoich ustalonych rytuałów. Im bardziej Twój dzień jest wypełniony, tym lepiej. Jeśli lubisz chodzić na spacery z psem, tańczyć czy czytać książki to rób to jak najczęściej. Ustal sobie również plan dnia, który pomoże Ci mieć wszystko poukładane. Rutyna w tym wypadku jest Twoim najlepszym przyjacielem.

4. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy - psycholog i psychiatra. Jeśli Twoje objawy będą się nasilały, a Ty nie będziesz dawać sobie z nimi rady, postaw na profesjonalną pomoc. Psycholog pomoże Ci w opanowaniu trudnych emocji, nauczy pracować ze stresem i da przestrzeń do przeżycia tych uczuć w bezpiecznym miejscu. Psychiatra natomiast pomoże farmakologicznie. Często leki są dobrym pomysłem, szczególnie gdy lęk niezwykle mocno w nas uderza i nie pozwala na jakiekolwiek działania.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog gdzie możesz ze mną porozmawiać, jeśli tylko tego potrzebujesz.