Jak pozbyć się takich problemów z oddychaniem?

Witam . Mam 20 lat i od niedawna mam problemy z oddychaniem . Czuje jakby ucisk na klatce piersiowej i nie umiem oddychać równo ,mam tak czułą przeponę ,ze gdy ją dotknę lekko mnie boli ,nie mogę spać na brzuchu ,ani mieć żadnego ucisku bo oddychać nie mogę. Robiłam badania z krwi ,usg jamy brzusznej oraz rtg klatki piersiowe gdzie wykryto drobne zarosty na obu kopułach przepony lekarz powiedział mi ,że jest to nie szkodliwe . Lecz ja dalej czuje się nie dobrze. Przez trzy tygodnie nie mogłam funkcjonować normalnie o wieczornych godzinach . Nie mogłam spać bo brakowało mi tchu . Tylko świeże powietrze mi pomagało . Brałam tabletki na uspokojenie i po wielu godzinach męczenia się zasypiałam. Mam ciągle napięty brzuch bo wtedy oddycha sie lepiej . Dodam ,że mam astmę i lekarze mówili ,że to przez nią może mi się źle oddychać. W rodzinie mam dużo astmyków i nie mieli takich objawów jak ja ,wiec nie wiem czy to tez przez to . Nie mam siły już i nie wiem co z tym robić na jakie dalsze badania iść.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy, można by wywnioskować, że przyczyną tych dolegliwości może być podłoże emocjonalne i czynniki stresogenne. Jeżeli astma jest prawidłowo leczona, nie powinna dawać aktualnie takich objawów.

Duszności oraz problemy z oddychaniem są często związane z nerwicą i zaburzeniami lękowymi. Zazwyczaj przypadłość taka nie wynika z żadnych chorób somatycznych. Bardzo często jednak występują dolegliwości ze strony ciała, takie jak: bóle brzucha, głowy, nudności, wymioty, ucisk w gardle oraz wspomniane duszności.

Problemy z oddychaniem łączą się z atakami paniki. Może dochodzić do hiperwentylacji, czyli zwiększonej ilości oddechów z powodu nadmiernej podaży tlenu.

Jeżeli objawy te będą się utrzymywały dłuższy czas, zalecamy wizytę u lekarza pulmonologa oraz konsultację psychologiczną. Po wykluczeniu chorób somatycznych, psychoterapeuta pomoże ustalić źródło tych uciążliwych dolegliwości. Specjalista zdecyduje o takim rodzaju terapii, aby poprawić Pani komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-oddychaniem-przyczyny-objawy-leczenie

Odpowiedź na podobne pytanie została zawarta w poniższym linku:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-ze-zlapaniem-pelnego-oddechu-na-tle-nerwowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.