Jak prawidłowo stosować krążki antykoncepccyjne?

Dzień dobry, od 30 kwietnia będę stosowała krążki dopochwowe. Mam bardzo silny PMS, lekkie zawroty głowy w drugiej fazie cyklu, bardzo obniżoną odporność w drugiej fazie cyklu - prawie zawsze się wtedy przeziębiam, problemy ze snem i ogólnie bardzo pogorszony nastrój. Mam tak od lat. Miałam robione wszystkie badania - krwi - na chyba wszystko co możliwe, usg piersi oraz usg transwaginalne. Wszystkie badania wyszły bardzo dobrze, dlatego p. doktor postanowiła przepisać mi krążki, aby być może uśmierzyły te wszystkie okropne objawy. Czy mogę przyjmować krążki bez robienia 7 dniowej przerwy? P. doktor wspominała, że przy braniu doustnej antykoncepcji jest taka możliwość, niestety nie zrozumiałam czy w przypadku krążków jest tak samo. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
KOBIETA, 38 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

krążki dopochwowe najlepiej stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Wówczas istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Mimo to, krążki antykoncepcyjne (podobnie jak tabletki antykoncepcyjne) można stosować bez siedmiodniowej przerwy na krwawienie z odstawiania. Nie wpłynie to na skuteczność oraz działanie tej formy antykoncepcji. Trzeba się jednak liczyć z pojawieniem nieregularnych plamień lub krwawień, dlatego najlepiej jest robić przerwę, chociaż co 2-3 cykl.

Inne pytania poruszające podobne tematy znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-przerwy-przy-krazku-nr,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-zmianie-tabletek-na-krazek-antykoncepcyjnych-bez-7-dniowej-przerwie-wystapi-okres,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-brak-przerw-w-przyjmowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych-moze-byc-niebezpieczny-dla-zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.