Jak przestać wstydzić się wieku?

Mam 36 lat, samotna, bez rodziny. Jak byłam nastolatką, to psycholog zdiagnozował u mnie osobowość niedojrzała emocjonalnie - społecznie. Obecnie panicznie wstydzę się mojego wieku, wyglądam podobno młodo i często koleżanki pytają czy jeszcze coś studiuje itd. Nie potrafię wtedy zaprzeczyć i odp. mam 36 lat - zresztą reakcja byłaby taka sama - są zaskoczeni. Jak przestać wstydzić się wieku, mój wiek mnie blokuje..w relacjach z innymi.

Może warto wrócić na psychoterapię i jeszcze raz przyjrzeć się i popracować nad sobą?

Witam

Zachęcam Panią do bezpośredniego spotkania z psychoterapeutą i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania, które sobie Pani zadaje. Wierzę, że chce Pani siebie zrozumieć i odkryć przyczynę "blokady" którą Pani opisuje, dowiedzieć się dlaczego wiek i wstyd idą razem w parze i są przyczyną tak wielu zmartwień.
To ważne, by poczuła się Pani komfortowo ze sobą i w relacjach z innymi!

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?ref=hl

Dzień dobry,

Jeżeli CHCE Pani zmienić swój sposób przeżywania / funkcjonowania to warto rozważyć podjęcie psychoterapii. W internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Pokazuje Pani, że zdaje sobie sprawę ze swojego właściwego wieku a jednocześnie chciałaby Pani spełnić oczekiwania szacunków koleżanek. Co jest niemożliwe. Ta sprzeczność obarcza Pani samoocenę i prowadzi do wstydu.
Tymczasem koleżanki znają Pani wiek i nie może Pani stwierdzić że chcą by zachowywała się Pani inaczej. To raczej wygląda na podziw z którego można być dumną. Żeby w pełni świadomie mogła Pani czerpać z tego radość powinna Pani przepracować reakcje na swoje emocje a to powinno udać się u psychoterapeuty.
Pozdrawiam.

Witam,

zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą. Rozmowa ze specjalistą może pomóc Pani określić kierunek, w jakim i dlaczego chciałaby Pani iść w życiu, co chce Pani osiągnąć, a także dostarczyć narzędzi do zrealizowania planów. Być może warto byłoby przypatrzeć się pozytywnym aspektom stosunku Pani wieku do wyglądu. Wiele osób ‘dałoby się pokroić’, by wyglądać młodziej niż na swój wiek i mogłoby z tego powodu podawać go z dumą. Jak Pani widzi, bardzo wiele w naszym życiu zależy od tego, z jakiej perspektywy spojrzymy na dany problem. Będąc w terapii, możemy nie tylko lepiej poznać siebie, ale także nauczyć się widzenia znacznie więcej pozytywów w naszym życiu niż wcześniej.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Dzień dobry, zachęcam do kontaktu z psychologiem w celu przeprowadzenia wstępnej diagnozy, psycholog zaproponuje dalsze kroki postępowania, być może podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.