Jak rozumieć ten wynik badania cholesterolu?

Dzień dobry, Zwracam się z problemem dotyczącym badań poziomu cholesterolu. Na wstępie zaznaczę, że jestem kobietą 24-letnią, szczupłą i wysoką. Nie mam żadnych problemów zdrowotnych, jednak niestety nie uprawiam żadnych sportów, mój tryb życia określiłabym jako bardzo spokojny. Zrobiłam kilka dni temu badania krwi, z których wynikają następujące wartości: -Cholesterol HDL : 2,59 mmol/l -Cholesterol HDL : 100,13 mg/dl -Nie-HDL : 83,9 mg/dl -Cholesterol LDL (wyliczany) : 1,8 mmol/l -Cholesterol LDL (wyliczany) : 70 mg/dl Wszystkie wyniki są w normie, jednak zmartwiły mnie wartości Nie-HDL oraz LDL, gdyż na karcie z wynikami dodane są adnotacje jakobym miała znajdować się w grupie dla bardzo dużego ryzyka sercowo-naczyniowego. Lekarz ogólny po zobaczeniu wyników uspokoił mnie że wyniki są bardzo dobre, jednak nie wytłumaczył dlaczego wartości Nie-HDL i LDL wskazują na b. duże ryzyko. Zdaję sobie sprawę, że nie ma żartów z cholesterolem więc bardzo proszę o pomoc bądź poradę czy należy coś zrobić z takim wynikiem. Pozdrawiam

Wyniki badań są w normie. Wskaźnik nie-HDL to sztuczny wskaźnik oznaczający wszystkie lipidy, które nie zaliczają się do frakcji HDL. HDL to frakcja tzw. ,,dobrego" cholesterolu. Im mniejszy nie-HDL tym lepiej. Szczególnie pożądana jest taka ilość w grupach wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Podobnie z frakcją ,,złego" cholesterolu LDL im niższa tym lepsza. Szczególnie zwracamy uwagę na to u ludzi z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Im niżej tym lepiej. W przypadku osoby chorej na zawał serca lub udar mózgu staramy się, żeby LDL był najniższy, najlepiej niższy niż 55 mg/dl. Źle pani zrozumiała wyniki i lekarza. Ma pani niskie wartości LDL i nie-HDL więc pani ryzyko jest niskie. Nawiasem mówiąc ma pani 24 lata i nawet jeśliby cholesterol był wyższy to i tak ryzyko choroby miażdżycowej jest u pani niskie ze względu na młody wiek. Poziom cholesterolu nabiera znaczenia od 35 roku życia. Ryzyko rośnie wraz z wiekiem, paleniem papierosów, u mężczyzn i w nadciśnieniu. Otyłość i cukrzyca mają też duże złe znaczenie rokownicze.