Jak wyjść z błędnego koła odchudzania?

Witam, mam problem, od około 7 lat, jem od 800 - 1100 kcal dziennie, mam 160 cm wzrostu, 22 lata a moja waga waha się pomiędzy 47-51 kg. W zależności od tego ile kalorii spożywam, od 1,5 roku jem 900 kcal i biegam po ok 5 km 1-3 razy w tygodniu. Ważę obecnie 48 kg. Chciałabym wyjść z tego, zacząć jeść normalnie, mieć zdrową wysportowaną sylwetkę, ale nie wiem jak wybrnąć z tego błędnego koła. Dodam, że mam 7,9 kg tłuszczu (16%) oraz 37 kg mięśni. Jak rozkręcić metabolizm?

Szanowna Pani,

Pani sposób odżywiania i stan zdrowia są niepokojące. Ilość spożywanych przez Panią kalorii, dodając do tego ilość wysiłku (sport) jest dramatycznie za mała. Pomijając, że nawet diety odchudzające są bardziej kaloryczne - nie ma Pani żadnej potrzeby, żeby się odchudzać. Nie ma Pani nadwagi ani otyłości.

Jeżeli mimo to obawia się Pani, że zaprzestanie takiego stylu życia, rozpoczęcie jedzenia ilości kalorii adekwatnej do Pani potrzeb (a będzie to ok 1800 kalorii lub więcej) spowoduje u Pani gwałtowne przytycie, jeżeli odczuwa Pani niepokój na myśl o zaprzestaniu ograniczania jedzenia - wówczas żadna dieta Pani nie pomoże. Przede wszystkim dlatego, że trzeba ją spożywać. A tego nie da się zrobić obawiając się jedzenia.

Więc jeżeli powyższy akapit dotyczy Pani, proponowałabym skontaktować się z psychologiem, aby wykluczyć zaburzenia odżywiania i/lub obrazu własnego ciała.

W Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania służymy taką pomocą, zarówno w Poznaniu jak i online.

Anna Szostak, www.ctzo.org