Jak zadbać o skórę podczas odchudzania?

Witam. Mam 18 lat i chce zacząć odchudzanie. Psychicznie jestem gotowa na dietę ale jednego się obawiam - obwisłej skory. Żeby moja waga była w normie muszę schudnąć 70kg. Boje się, ze po utracie takiej wagi będę mieć obwisła skore i to bardzo mnie hamuje. Czytałam, ze odchudzanie nie może być radykalne (1kg tygodniowo) oraz stosować różne balsamy, ale czy przy tak dużej redukcji masy ciała to pomoże ? Czy mogę coś jeszcze zrobić żeby skóra po zakończeniu odchudzania wyglądała tak jakbym od zawsze ważyła 60kg?

Witam! Gratuluję podjęcia decyzji o zmianie swojego stylu życia i chęci redukcji nadmiernych kilogramów. Twoje obawy dotyczące obwisłej skóry są zrozumiałe i wiele osób zmaga się z tym problemem podczas odchudzania.

Prawdą jest, że radykalna utrata masy ciała może zwiększyć ryzyko obwisłej skóry, szczególnie jeśli utracisz dużo kg w krótkim czasie. Dlatego ważne jest, aby unikać ekstremalnych diet i zbyt szybkiego tempa odchudzania.

Również istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w minimalizowaniu ryzyka obwisłej skóry podczas odchudzania:

Stopniowo zmniejszaj kaloryczność diety - zacznij od zmniejszenia ilości kalorii o około 250-500 kcal dziennie. To pozwoli na utratę masy ciała w tempie około 0,5-1 kg na tydzień, co jest bezpiecznym tempem odchudzania.

Zwiększaj aktywność fizyczną - regularne ćwiczenia fizyczne, szczególnie te związane z ćwiczeniami siłowymi i wzmacniającymi mięśnie, pomogą w utrzymaniu elastyczności skóry. Jednak należy pamiętać, żeby wprowadzić je na odpowiednim etapie.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie - picie odpowiedniej ilości wody pomoże w utrzymaniu sprężystości skóry.

Uzupełniaj dietę o składniki, które pomagają w utrzymaniu elastyczności skóry - witaminy A, C, E, kwasy tłuszczowe omega-3 i kolagen mogą pomóc w utrzymaniu sprężystości skóry. Warto więc zadbać o włączenie do swojej diety warzyw, owoców, ryb oraz suplementów diety, które zawierają te składniki.

Pamiętaj, że w przypadku utraty dużej ilości kg, pojawienie się lekkiej obwisłej skóry może być naturalnym procesem, z którego trudno jest się w pełni wyzwolić. Jednak powyższe wskazówki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka obwisłej skóry i w utrzymaniu jej elastyczności. Niemniej jednak korzyści zdrowotne związane z redukcją nadmiernych kilogramów są nie do porównania z ewentualnym ryzykiem obwisłej skóry.

Pozdrawiam

mgr Klaudia Ułamek

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online