Jak zinterpretować wynik badania rezonansu magnetycznego stawu kolanowego?

Miałem wykonany rezonans prawego kolana, w efekcie czego w opisie jest kilka wątków: - łąkotka przyśrodkowa, ukośna szczelina pęknięcia w rogu tylnym komunikująca się z powierzchnią stawowo-piszczelową; - łąkotka boczna; obwodowe ognisko degeneracji w rogu tylnym; - więzadło krzyżowe przednie pogrubiałe w przyczepie górnym o niejednorodnej strukturze, stan po naderwaniu; - więzadło poboczne boczne o zachowanej ciągłości, zmiany bliznowate przy przyczepie górnym; - więzadło właściwe rzepki o niejednorodnej strukturze, falistym przebiegu; - chrząstka rzepki o grubości 5 mm, o niejednorodnej strukturze; - obrzęk tkanek podrzepkowych; - zwiększona ilość płynu w jamie stawowej.

Oczywiście wynik tego badania powinien zinterpretować bezpośrednio ortopeda prowadzący Pana, znający klinicznie Pana stan zdrowia, historię choroby. Niestety, ale taki wynik rezonansu magnetycznego stawu kolanowego mówiący zwłaszcza o szczelinie pęknięcia w łąkotce przyśrodkowej oraz degeneracji łąkotki bocznej z płynem w jamie stawowej może wskazywać na leczenie operacyjne. Być może zostanie Panu zaproponowane leczenie operacyjne metodą artroskopową (np. szycie łąkotki przyśrodkowej) jeśli objawy kliniczne są znacznie nasilone i adekwatne co do obrazu w rezonansie. Więzadła stawu kolanowego są zmienione zwyrodnieniowo na skutek zapewne przebytych urazów i prawdopodobnie nie ma już możliwości ich leczenia operacyjnego.
O dalszym postępowaniu musi zadecydować prowadzący ortopeda.