Jak znaleźć przyczynę bardzo obniżonego nastroju bez przyczyny?

Dzień dobry, mam 26 lat. Od paru dobrych lat choruję na nerwice lękową. Z latami objawy nerwicy się nasilaly, pomimo brana leków od psychiatry. Od 3 lat mam zdiagnozowaną endometrioze i przebytej dwie operację. Wszystko pogorszyła się 3 miesiące temu kiedy to po operacji lekarz psychiatra przepisał mi nowy lek o nazwie spamilan. W ciągu tygodnia jego zażywania dostałam okropnej depresji, obniżony nastrój, natłok negatywnych i dreczacych myśli, strach przed podjęciem decyzji życiowych itp. Od 3 miesięcy Uczęszczan na terapię, niestety y nie widzę znacznej poprawy. Obecnie nie zażywa żadnych leków gdyż nie widzę różnicy pomiędzy synem gdy je biorę nie biorę mam bardzo obniżony nastrój wręcz placzliwy, nic mnie nie cieszy. Na dodatek zmagam się z poranna tachykardia i nerwobolami na klatce piersiowej. Proszę mi powiedzieć jakie badania powinnam sobie wykonac? Jakie hormony zbadać? Chcę znaleźć przyczynę TK bardzo obniżone nastroju bez przyczyny gdzie leki anty depresyjne nie działają.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Szanowna Pani,
dodatkowo zalecana jest konsultacja endokrynologiczna.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty