Jaka jest przyczyna tego bólu lędźwi u 24-latki?

Ból pleców w odcinku lędźwiowym. Witam. Obecnie pracuje i zdarza mi się podnosić ciężkie rzeczy jednak ból pojawił się pierwszy raz po 8 godzinach siedzenia. Obecnie towarzyszy mi już tydzień. Boli mnie cały odcinek lędźwiowym ale z nasileniem na prawą strone(nie promieniuje do nóg). Gdy chodzę ból czasem mija a pojawia się gdy leżę, siedzę a najbardziej gdy zmieniam pozycje. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to przypadłość, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wspomina Pani, że taka sytuacja ma już miejsce od tygodnia, dlatego tym bardziej nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Zalecamy wizytę u ortopedy, który po zleceniu szczegółowych badań będzie mógł określić kolejne kroki w Pani leczeniu.

Za ból kręgosłupa lędźwiowego może odpowiadać wiele różnych czynników. Czasami jest to siedzący tryb życia. Praca w jednej pozycji przez dłuższy czas może nasilić dolegliwości bólowe. Taki stan może się pojawić zarówno w wyniku przeciążenia kręgosłupa, stanów zapalnych, jak również mieć charakter zwyrodnieniowy. W zdiagnozowaniu problemu może pomóc m.in. badanie rtg lub tomografia komputerowa kręgosłupa.

Proces leczenia to w tym przypadku kwestia indywidualna. Lekarz może zalecić zarówno ćwiczenia rehabilitacyjne, jak i zabiegi fizjoterapeutyczne. W profilaktyce ważna jest natomiast aktywność fizyczna oraz unikanie przebywania w jednej, niewygodnej dla kręgosłupa pozycji. Do czasu wizyty u specjalisty może Pani również zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Więcej na temat bólu kręgosłupa oraz jego możliwych przyczyn przeczyta Pani w artykule dostępnym na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

Odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce można znaleźć natomiast w poniższych linkach:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/siny-bol-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ostry-bol-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.