Jaka jest różnica pomiędzy witaminą D a witaminą D3?

Witam Mam 25 lat i z racji dziwnej pracy bardzo malo przebywam na świeżym powietrzu ,nie wspominając o sloncu ,malo sypiam o nie regularnyc porach. Zaczalem brać witaminy Olimp Multiple sport gdzie jest dawka witaminy d -200%dziennego zapotrzebowania.Procz tego od kilku dni osobno biorę witaminę d3 w kapsulkach-1000j.m.Jaka jest różnica pomiędzy obiema witaminami?Czy mogę nadal zażywać dodatkowo d3 i poprostu czy nic mi nie grozi . Dziekuje

Dzień dobry,

różnica pomiędzy witaminą d1, d2 a d3 to różnica w budowie bocznego łańcucha.

Każda natomiast spełnia tą samą funkcję w naszym organizmie.

Witamina D obejmuje witaminę D1 (kalcyferol), D2 (ergokalcyferol) oraz D3 (cholekalcyferol). Witamina D1 znajduje się w tranie, D2 jest wytwarzana w roślinach wystawionych na działanie promieni ultrafioletowych, natomiast witamina D3 powstaje w skórze ludzi i zwierząt i jest jedną z niewielu witamin jaką organizm może wyprodukować sam pod wpływem działania promieni słonecznych, które przemieniają zawartą w skórze człowieka prowitaminę D3 w witaminę D3.

Witamina D odgrywa wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, ponadto nie stwierdza się jej toksyczności - może ją Pan nadal suplementować.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

W multiple sport też jest wit. D3, ale 200% normy oznacza, że jest jej tam tylko ok. 20mcg (800j.m.), więc spokojnie może Pan brać o tej porze roku dodatkowo samą d3 1000jm. Pozdrawiam