Jaka może być przyczyna podwyższenia bilirubiny bezpośredniej?

Jaka może być przyczyna podwyższenia bilirubiny bezpośredniej? Moje ostatnie wyniki to: Bil bezposr 0,51 (0-0,3), bil pośr 0,8(0-1), w poprzednich badaniach robiłam bil całkowitą, która wynosiła 1,8 oraz 2,3 (0,2-1,3). Pozostałe wyniki parametrów wątrobowych to AST 19, ALT 13, GGTP 9, HDL 77, LDL 56, chol całkowity 142, trójglic 43. Usg brzucha i gastroskopia bez zmian. Czasem odczuwam tępy ból w prawym podżebrzu, raczej gdy jestem głodna niż po jedzeniu, nie piję alkoholu. Czy to coś poważnego?

Dzień dobry,

Do przyczyn zwiększenia stężenia bilirubiny bezpośredniej zalicza się m.in.: kamicę przewodową, zapalenie dróg żółciowych, nowotwory dróg żółciowych , raki trzustki, , marskość wątroby, toksyczne jej uszkodzenie, nowotwory wątroby, zespół Budda i Chariego oraz niewydolność serca i żółtaczkę ciężarnych. W Pani wieku raczej obstawiałbym na te bardziej "błahe" przyczyny, a więc może ma Pani drobne kamienie w drogach żółciowych (nieuwidocznione w usg) lub po prostu zapalenie dróg żółciowych. Jeśli bierze Pani leki antykoncepcyjne, to warto rozważyć ich odstawienie. Niezwykle istotne jest badanie fizykalne i dokładny wywiad lekarski, dlatego warto udać się do dobrego lekarza, który zasugeruje najbardziej prawdopodobną przyczynę i dobierze Pani najlepsze leczenie, tak , by wyniki wróciły do normy, a Pani poczuła się lepiej.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz