Jaką skuteczność antykoncepcyjną mają środki plemnikobójcze?

Mam 54 lata i nie mogę brać żadnych leków hormonalnych i też nie chcę. W związku z tym mam pytanie - jaką skuteczność mają kremy czy też maści antykoncepcyjne? Jak ich używać? Czy w ogóle są dostępne w aptekach? Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
54 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Najprawdpodobniej chodzi Pani o żele plemnikobójcze. Jak sama nazwa wskazuje, tworzą one w pochwie środowisko nieprzyjazne dla plemników i  w tym mechanizmie utrudniają zapłodnienie. Aplikuje się je do pochwy kilka - kilkanaście minut pzed stosunkiem.

Ich skutecznośc nie jest jednak tak wysoka jak tabletek antykoncepcyjnych czy prezerwatyw. Wskaźnik Perla dla tej metody wynosi kilka do klikunastu (tj. kilka do kilkunastu kobiet stosujących żele przez rok regularnego współżycia zachodzi w ciążę). Dla przykładu wskaźnik dla tabletek wynosi ok. 0,5, dla prezerwatyw ok. 3-5.