Jakie badania mogę wcześniej przygotować?

Dzień dobry. Piszę ponieważ nie wiem do jakiego lekarza zwrócić się w kolejności. We wrześniu zachorowałam na zapalenie krtani do tego zaczęłam odkrztuszać bardzo ciemna zielona wydzielinę, w listopadzie zachorowałam ból gardła, kaszel i znów pojawiła się wydzielina lekarz stwierdził podostre zapalenie oskrzeli po skończeniu antybiotyku zaczęłam odkrztuszac kilka razy dziennie wydzielinę w kolorze zielono żółto brązowym z przewagą koloru brązowego oprócz kaszlu i flegmy brak innych objawów ( czasem ucisk w ogolicy serca promieniujący do lewej ręki) morfologia, mocz i rtg robione 3 miesiące temu wszystkie wyniki dobre. Dodam również iż jestem palaczka w okresie powstania brązowej wydzieliny mieszkałam w mieszkaniu z tzn grzybem na ścianach. Do lekarza rodzinnego na wizytę idę za tydzień ale chciałam też dowiedzieć się jakie badania mogę wcześniej przygotować

Lek. Bianka Małczuk

Witam,

Występowanie kaszlu może mieć jak najbardziej związek z paleniem tytoniu, a także przebywaniem w zagrzybionych pomieszczeniach. Te czynniki wpływają na pogorszenie kondycji całego organizmu, a w szczególności układu oddechowego - mogą pojawić się schorzenia przewlekłe, jak przewlekłe zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie oskrzeli, alergie. W pierwszej kolejności należy jednak udać się do lekarza rodzinnego, który w trakcie wizyty będzie w stanie udzielić Pani porady, jakie dalsze badania należy przeprowadzić. Myślę, że wskazane będzie wykonanie badania krwi, spirometrii, a także najprawdopodobniej zalecana byłaby konsultacja laryngologa i pulmonologa.