Jakie badania należy wykonać w związku z tymi problemami?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu mam problemy z wypróżnieniem. Stolce czasami są papkowate, mam problemy z trawieniem ziarna i inne niestrawione rzeczy widać w stolcu. Stolec jest czasami dwukolorowy . Rano jest rzadki a wieczorem często zatwardzenie. Jakie zrobić badania i co to może oznaczać? Niedługo mam wizytę u gastrologa.
KOBIETA, 22 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Wskazane przez Panią objawy, tj. problemy z wypróżnianiem czy inne zaburzenia trawienia mogą pojawić się z wielu przyczyn. Z pytania wynika, że ma Pani już zaplanowaną wizytę u gastrologa. Specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu i dodatkowych badań będzie mógł określić przyczynę problemu i wdrożyć właściwe leczenie.

Takie dolegliwości mogą wskazywać na nietolerancję pokarmową, jak i różne inne schorzenia układu trawiennego. W diagnostyce schorzeń tego typu pomocna może być gastroskopia oraz kolonoskopia. Więcej informacji o tych badaniach można znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia,

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

Te dwa badania pomogą wykryć wszelkie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem żołądka czy jelit. Czasami przydatne może okazać się również zrobienie testów na nietolerancję pokarmową. Może się bowiem okazać, że organizm ma problem z przyswojeniem określonych produktów i konieczne będzie ich wyeliminowanie z codziennej diety. Może się także okazać, że opisane przez Panią objawy wynikają z zespołu jelita drażliwego. Ponadto warto również przebadać się pod kątem obecności pasożytów.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tycie-problemy-z-wyproznianiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sie-lepiej-wyprozniac-i-pozbyc-zaparc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.