Dlaczego mam te skurcze podbrzusza?

Witam, Okres spóźnia mi się 1 dzień, od ok. 5 dni boli mnie żołądek i mam skurcze podbrzusza. O czym to może świadczyć?
KOBIETA, 20 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Panią objawy mogą być wynikiem nadchodzącego okresu. Jeżeli miesiączka nadal się nie pojawi w ciągu najbliższych dni, a dolegliwości nadal będą się utrzymywać, warto wykonać test ciążowy. Powinna Pani również skonsultować się z ginekologiem. Jeżeli po wykonaniu odpowiednich badań wykluczy on schorzenia narządów intymnych, najlepiej udać się na dodatkową konsultację do gastrologa.

Trzeba bowiem pamiętać, że takie objawy, jak ból żołądka czy skurcze podbrzusza mogą sygnalizować także wiele innych schorzeń, np. ze strony układu pokarmowego. Czasami mają one związek z nietolerancją określonych produktów – w tej sytuacji wskazana byłaby modyfikacja dotychczasowej diety. Takie dolegliwości mogą pojawić się również w zespole jelita drażliwego, jak i infekcji przewodu pokarmowego. W tym przypadku nierzadko u pacjenta pojawia się również biegunka, nudności czy wymioty. W diagnostyce tego problemu pomocne mogą być takie badania jak usg jamy brzusznej, gastroskopia czy kolonoskopia. O tym, jaka diagnostyka będzie potrzebna w tym przypadku, zadecyduje lekarz.

Więcej szczegółowych informacji na temat opisanych objawów może Pani znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zoladka-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skurcze-w-podbrzuszu-i-opozniajacy-sie-okres

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-podbrzusza-przy-opoznionym-okresie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.