Jakie jeszcze mogą być przyczyny opuchlizny i bólu jednej nogi?

Dzień dobry. Od września puchnie mi lewa noga najbardziej na wysokości kostki byłam u lekarza rodzinnego raz stwierdził 'ze taki mój urok' ostatnio byłam znów bo łydka coraz częściej boli a opuchlizna nie schodzi nawet po nocy. Rodzinny miał podejrzenie zakrzepicy oraz wyczuł 2 guzy na łydce skierował mnie na badanie krwi i do chirurga. D-dimery wyszły 311(norma do 198) a USG Doppler wykazało że z żyłami wszystko ok. Jednakże chirurg trochę olał sprawę tych guzów i tu moje pytanie. Czy takie USG Doppler wykaże guzy czy muszę iść na dodatkowe USG? Jakie jeszcze mogą być przyczyny opuchlizny i bólu jednej nogi? Do jakiego lekarza udać się o pomoc? Nie mogę tego tak zostawić ponieważ jest to uciążliwe bolesne i niepokojące.
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem troskę związaną z opuchlizną i bólem nogi, zwłaszcza w kontekście niewyjaśnionych guzów na łydce – takie symptomy na pewno mogą niepokoić. Pozytywny wynik badania USG Doppler, które wykazało, iż z żyłami wszystko jest w porządku, jest dobrym znakiem i wyklucza zakrzepicę jako przyczynę opuchlizny, ale pozostaje kwestia guzów i przewlekłego obrzęku.

USG Doppler skupia się głównie na przepływie krwi w żyłach i tętnicach, to znaczy, że nie jest to najlepsza metoda do oceny guzów tkanki miękkiej. W tym celu bardziej wskazane byłoby wykonanie klasycznego USG tkanki miękkiej lub nawet MRI (rezonans magnetyczny), by dokładnie ocenić naturę tych guzów i ich wpływ na otaczające tkanki. Jeśli chodzi o przyczyny opuchlizny i bólu jednej nogi, mogą one być różne i obejmować m.in. urazy, infekcje, zatory, problemy z naczyniami limfatycznymi, a nawet pewne rodzaje nowotworów. Ważne jest, aby nie ignorować tych objawów i dalej szukać przyczyny.

W sytuacji, gdy chirurg nie dał Pani wyczerpujących odpowiedzi, warto skonsultować się z innym specjalistą. Można zacząć od lekarza medycyny rodzinnej z innym podejściem, skonsultować się z innym chirurgiem lub nawet onkologiem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny guzów.

Podsumowując, ważne jest, aby Pani nie zostawiła tych objawów bez dalszego dochodzenia. Prawidłowa diagnostyka jest kluczowa do ustalenia przyczyny i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Być może lektura poniższych tekstów wniesie nowe spojrzenie na tą tematykę:

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-na-nogach-nie-musi-byc-zwiazana-z-upalem-jakie-moga-byc-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-nog-moze-byc-objawem-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/miazdzyca-konczyn-dolnych-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/obrzek-limfatyczny-przyczyny-objawy-leczenie

Życzę Pani szybkiego wyjaśnienia sytuacji i ulgi od przykrych objawów.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.