Jakie parametry krwi należy oznaczyć, aby wykluczyć łysienie androgenowe oraz jak można rozróżnić wypadanie włosów z powodu stresu od łysienia androgenowego?

Kobieta, lat 30. Od zawsze posiadałam słabe, cienkie i niezbyt gęste włosy. Jednak przez ostatnie 3 lata moje włosy znacznie się przerzedziły. Wszystko zaczęło się od operacji, ale to nie jedyna przyczyna. Moje ścieżki życiowe nazbyt stresujące, a natura moja mało odporna na codzienną dawkę kortyzolu. Efekt taki, że włosy wypadły, a ja bardzo zabiegam, żeby odrosły. Chciałabym wykluczyć łysienie androgeniczne. Pani dermatolog zaleciła mi sprawdzić poziom hormonów płciowych, ale nie sprecyzowała których. I tu pojawia się miejsce na moje pytanie: jakie hormony należy sprawdzić? A drugie pytanie jest takie: jak różnicuje się zaburzenia hormonalne wynikające z podwyższonego kortyzolu od łysienie androgenicznego? Z góry dziękuję za odpowiedź, łączę wyrazy szacunku. Agata

KOBIETA ponad rok temu

Łysienie androgenowe - czyli typu męskiego ma charakter ognisk wyłysienia w okolicy kątów czoła oraz na czubku głowy. Najczęściej dotyczy mężczyzn, ale również możemy je obserwowac u kobiet. Wywołuje go dihydrotestosteron, który łącząc się z receptorami w  mieszkach włosowych, osłabia rosnące włosy i w konsekwencji doprowadza do ich wypadnięcia.
Łysienie rozlane może być objawem  stanów chorobowych, np. obniżonego poziomu żelaza w surowicy krwi, nerwic, zaburzeń hormonalnych. Często czynnikami wywołującymi stan chorobowy mogą być substancje myjące zawarte w szamponach, lakiery do włosów, farby do włosów...

Jeśli chce Pani wykonać badania, to proponuję oznaczenie dihydrotestoteronu, morfologii ogólnej krwi, TSH, fT3, fT4.