Kaszel podczas palenia papierosów

Dzień Dobry! Jestem osobą palącą. Pale od około 8 lat. Moje pytanie dotyczy kaszlu. Kiedy pale papierosy, cały czas kaszle. Co ciekawe, kaszel mija prawie w 100% kiedy nie pale ( na przykład tydzień). Robiłem rentgen płuc- wszystko wyszło w porządku (brak zmian). Czym może być to spowodowane? Alegia? Bo kiedy po tygodniu nie palenia znów zaczne palić, to po 3-4 dniach kaszel wraca. Pozdrawiam Piotr

Lek. Marta Gryszkiewicz

Papierosy zawierają substancje drażniące, które mogą być przyczyną alergii. Poza tym palenie powoduje POChP i predysponuje do nowotworów ( przede wszystkim pluc,ale i innych). Sugeruję rozważyć rzucenie palenia. To zdecydowanie wyjdzie Panu na zdrowie, a i więcej pieniędzy zostanie w kieszeni.

Dzień dobry. Z tego co pan pisze łatwo można wywnioskować, że palenie panu szkodzi. To jest tzw. kaszel palacza. Z czasem zmienia się w przewlekły kaszel, który dokucza palaczowi cały czas, może powodować rozedmę płuc i inne dolegliwości. Zastanawiam się po co to panu. Skoro może pan nie palić przez tydzień to, to znaczy, że nie jest pan jeszcze nałogowym palaczem. Bardzo pana zachęcam do rzucenia palenia tytoniu. Pozdrawiam