Kiedy Aciprex zacznie działać?

Czy po zmniejszeniu dawki Aciprex z 15mg na 5 mg znów trzeba czekac na efekty? Pierwszy tydzień po zmniejszeniu był gorszy, teraz w drugim jakby zaczęło się poprawiać. Lecz lęk trochę wrócił na dawce 15mg nie było. Ogólnie lek biorę 14tygodni.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Aciprex jest lekiem przeciwdepresyjnym, którego działanie oparte jest na substancji czynnej – escytalopramie. Należy do grupy leków SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. To oznacza, że jego zadaniem jest zwiększanie stężenia serotoniny tak, by wpływać na nastrój pacjenta. Poprawienie stanu chorego można dostrzec najczęściej po około 2 do 4 tygodni.

W przypadku leków psychotropowych istotne jest, by ustalić najmniejszą skuteczną dawkę. Dlatego osoba przyjmująca preparat powinna być pod stałą obserwacją lekarza psychiatry. Po zaobserwowaniu poprawy stanu klinicznego pacjenta, można zmodyfikować dawkę. Można próbować ją zmniejszyć do 5mg dziennie, w zależności od reakcji chorego.

Jeśli po zmniejszeniu dawki, efekt terapeutyczny jest wg Pani niewystarczający, należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Dobrze byłoby również, oprócz farmakoterapii, zastanowić się nad psychoterapią. W ten sposób można uzyskać najbardziej trwałe efekty leczenia. Leki psychotropowe mogą jedynie wyciszać objawy chorobowe, natomiast w toku procesu psychoterapeutycznego jest możliwe dostrzeżenie i zmiana schematów poznawczych oraz reakcji emocjonalnych, które nam nie służą, a które miały wpływ na powstanie objawów chorobowych.

Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia w walce z chorobą.

Zapraszam również do przeczytania poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/aciprex-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.