Konieczność stosowania diety przy chorobie Hashimoto

Dzien dobry,kilka dni temu dowiedziałam się ,iż choruje na Hashimoto.Czy w związku z tym muszę stosować jakąś specjalną diete?

Witam, jeśli nie nie ma Pani problemów z nadwagą lub otyłością, to nie ma też powodów, żeby stosowała Pani jakąś specjalną dietę. Przy problemach z tarczycą pomocne może być wyelimonowanie z diety produktów goitrogennych (zaburzających wchłanianie jodu) np.: soja, tofu, brukselka, kapusta, brokuły, kalafior, brukiew, rzepa. Powinna się Pani zdrowo odżywiać - według zaleceń prawidłowego żywienia, pamiętać o aktywności fizycznej oraz piciu odpowiedniej ilości wody.

Ponieważ Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, dieta jest niezbędna. Jej cel? Wyciszenie stanów zapalnych i niedopuszczenie do pojawienia się nowych. W chorobach wynikających z autoagresji wskazane jest wprowadzenie suplementacji kwasami tłuszczowymi omega 3 oraz antyoksydantami (cudownie by było, gdybyśmy mogli je sobie dostarczyć wraz z dietą, ale niestety - przy dzisiejszej jakości żywności jest to bardzo bardzo trudne). Dobrze jest się również wspomagać selenem oraz witaminą C. Jeżeli chodzi o samą dietę, to należy wyeliminować soję (czytajmy skład produktów spożywczych!), strączkowe, słonecznik, olej z pestek winogron a kapustne spożywać tylko po ugotowaniu. Jeżeli Hashimoto się nasili, warto wziąć pod uwagę eliminację glutenu i mleka z diety (taka dieta eliminacyjna wprowadzana jest w szczególnych przypadkach).

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia

Choroba Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym i aby zapanować nad tym procesem niezbędna jest specjalna dieta obejmująca wykluczenie glutenu oraz nabiału. Dieta powinna być wysokobiałkowa, z wyłączeniem cukru, świeżych roślin krzyżowych, ale także soi, fistaszków (działają wolotwórczo). Dobrze suplementować dietę magnezem, witaminą C, selenem, witaminą D.