Krwawienie i dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza w ciąży

Witam! Jestem w 7 tyg. ciąży. Dwa dni temu zauważyłam lekkie plamienie brązowe, udałam się wczoraj do lekarza - po badaniu wyszło, że z zarodkiem ok - serce bije, żadnego krwiaka itp. nie dostrzegł. Zapisał mi 2x dziennie duphaston i no-spa. Dziś rano niestety dostałam coś jakby miesiączkę (ostatnią miałam 22 kwietnia), krwawienie, pojechałam na pogotowie. Lekarz wykonał USG, ponownie nic nie wykrył, jednak na pytanie skąd to krwawienie dostałam super odpowiedź: "z macicy". Zalecenie odpoczynek, 3x duphaston i za parę dni do lekarza. Jest to moja pierwsza ciąża, jestem spanikowana, mimo konsultacji - zawsze to krwawienie, a nie brązowe plamki, które są normalne. Co to może być, czy może trafiłam na lekarza, który mało się mną zajął? Proszę o radę.

Dziękuję serdecznie!

Lek. Marta Hat

Witam!

Krwawienie i dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza są podstawowymi objawami poronienia, dlatego w przypadkach odczuwania takich dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, więc bardzo dobrze, że zgłosiła się Pani do lekarza. Nie każde krwawienie oznacza poronienia. We wczesnym okresie ciąży (pierwsze tygodnie, miesiące) może być związane z zagnieżdżaniem się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. - Niekiedy krwawienia występują w okresie, kiedy powinna wystąpić miesiączka, jest to związane ze zmianami hormonalnymi. - W przypadku występowania nadżerki szyjki macicy także może występować krwawienie - przy zbyt obciążającym trybie życia. Jeżeli badanie USG wypadło pomyślnie, lekarz nie stwierdził żadnych niepokojących objawów należy stosować się do zaleceń (leki, oszczędzający tryb życia) oraz zgłosić się na planowaną kontrolę. Można rozważyć wykonanie badania beta HCG w celu oceny dynamiki rozwoju płodu (w prawidłowo rozwijającej się ciąży beta HCG powinno wzrastać). W razie wystąpienia jakichś niepokojących dolegliwości należy zgłosić się do lekarza w trybie pilnym. Pozdrawiam serdecznie!