Trittico CR lek przepisany przez psychiatrę

Witam, byłam u psychiatry w związku z lunatykowaniem oraz mówieniem przez sen. Psychiatra przepisała mi lek : TRITTICO CR Czy jest on bezpieczny? Jaka jest cena tego leku, a jeżeli sporo kosztuje to czy może są jakieś tańsze zamienniki? Są jakieś skutki uboczne zażywania go? Jak lek wpływa na organizm i czy uzależnia? Jak Trittico CR przedstawia się na tle innych leków na sen? Może istnieją jakieś inne leki, które są bardziej korzystne i lepiej pomagają na moje problemy? Czy skutki uboczne są częste, czy występują dość rzadko? A może istnieją sposoby, aby zminimalizować skutki uboczne działania leku Trittico CR? Jeżeli tak, to jakie działania mogę podjąć, aby to zrobić? Jaka jest maksymalna dawka leku, aby nie przedawkować? I ostatnia rzecz - jak szybko działa? Będę wdzięczna za wszelkie informacje i pomoc. Pozdrawiam

Dzień dobry
Spośród dostępnych leków wpływających na sen Trittico jest chyba najkorzystniejsze dla pacjenta. Lek ten poprawia sen bez negatywnego wpływu na strukturę snu. Oczywiście jest to lek nieuzależniający.
Trittico jest lekiem p.depresyjnym i jak każdy lek z tej grupy działa po kilku dniach od włączenia. Oczywiście jak każdy lek skuteczny, działający nie jest wolny od działań ubocznych. Najczęstsze objawy polekowe to bóle głowy, czasami krótkotrwałe uczucie niepokoju, łagodne zwyżki ciśnienia tętniczego u osób z predyspozycją do nadciśnienia. Przeważająca grupa pacjentów nie odczuwa jednak tych objawów jeśli włączany jest lek stopniowo tzn podwyższany o 1/3 co kilka dni. Dawkowanie zaczyna się od 1/3 tabl a 75mg do dawki 300mg stosowanej w ciężkich i opornych na leczenie depresjach. Jeszcze raz podkreślam, że dla większości pacjentów jest to lek bezpieczny i dobrze tolerowany. W razie wystąpienia objawów ubocznych można przejściowo wrócić do dawki mniejszej, która nie powodowała dolegliwości, a po zaadoptowaniu się organizmu do leku stopniwo podwyższyć do dawki skutecznej.

Trittico (trazodon) uważa się za bezpieczny lek. Wykorzystuje się jego działanie nasenne (inicjujące i pogłębiające sen), mimo że sam lek należy do antydepresantów. Dawkowanie powinno zaczynać się od dawek minimalnych: 1/3 tabletki 75 mg, czyli od 25 mg/wieczorem. W razie potrzeby, dawkę stopniowo można zwiększyć do 150 mg.
Dawki p-depresyjne zaczynają się dopiero od 150 mg wzwyż (do 600 mg/d). Początkowo skutkiem ubocznym może być kłopot z porannym wstawaniem, ale wtedy należy brać lek nieco wcześniej, by do rana się zmetabolizował.