Lot samolotem a nerwica lękowa

Witam serdecznie Muszę lecieć samolotem 3 h. Niestety mam nerwicę lękową, która objawia się chęcią wyjścia z niektórych pomieszczeń np., z metra które staje w podziemiach, bądź z tramwajów które nie mają otwieranych okien. Dlatego nie wyobrażam sobie wsiąść do samolotu i nie mieć "możliwości wyjścia" czy chociażby otworzenia okna :( nie wiem co mam zrobić i jak nie wpaść w panikę :( bardzo się boję, nie biorę leków i boję się wziąć nawet ten jeden a tak naprawdę dwa razy - w tą i z powrotem :(
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Aby choć trochę złagodzić objawy lęku w sytuacji lotu samolotem wypróbuj metodę wizualizacji. Wprowadź się w stan głębokiego relaksu, a następnie zacznij wyobrażać sobie jak lecisz samolotem. Twoje wyobrażenia powinny być jak najbardziej szczegółowe i dokładne. Taką wizualizację przeprowadzaj często - dzięki temu sytuacja lękotwórcza zostanie stopniowo skojarzona z uczuciem zrelaksowania.
Pozdrawiam

Można rzeczywiście poradzić się jednorazowo z tym problemem przez użycie zapisanych przez lekarza leków uspakajających (doraźnych).
Można tez spróbować treningu relaksacyjnego wraz z wizualizacją sytuacji stresowej (pomaga obniżyć napięcie) można też próbować pokonać lek przez tzw "zanurzenie" czyli wejście w sytuacje lekową, przeżycie strachu i doświadczenie, że nic się nie dzieje, a tym samym spadku napięcia itp, co w rezultacie obniża siłę lub eliminuje kolejny napad ( w przeciwieństwie do ucieczki z sytuacji lekowej). Podobna metoda tez działa przez zastosowanie małych kroków- czyli nie zaczynanie od sytuacji najtrudniejszej, ale zanurzanie się w sytuacjach uruchamiających lęk, ale stopniowalne- zaczynając od najmniejszej, a po wygaśnięciu reakcji lekowej przejście do następnej itd.
Najlepiej jednak z objawami, a przede wszystkich przyczynami klaustrofobii można sobie poradzić w trakcie psychoterapii. Jest to tez metoda bardziej całościowa i eliminująca ewentualne nawroty.