Mam lekką nadwagę - jak schudnąć kilka kilogramów?

Mam 18 lat 180 cm wzrostu i ważę 88 kg. Chcę schudnąć 8 kg w krótkim czasie. Jaka dieta jest dla mnie najlepsza? Proszę o odpowiedź.

18 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie pisze Pan nic na temat swojego trybu życia, czy uprawia Pan sport i jak wygląda Pana dieta.

Aktualnie BMI wynosi 27,2, a zatem faktycznie ma Pan niewielką nadwagę. Zapotrzebowanie kaloryczne dla Pana, przy zamierzeniu utraty około 1 kg/tydzień, to 1400-1600 kcal.

Nie ma idealnej diety, która odpowiadałaby każdemu. Jeżeli chce Pan uzyskać szczegółowy plan diety, konieczna jest wizyta w poradni dietetycznej, gdzie dietetyk na podstawie uzyskanych od Pana informacji na temat stylu życia i rytmu dnia ustali Panu posiłki.

Jeżeli chce się Pan odchudzać bez pomocy specjalisty, warto zapoznać się z zasadami diety śródziemnomorskiej, która nie tylko jest zdrowa dla serca, ale przy wprowadzeniu aktywności fizycznej pozwala uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Warto również zastosować się do kilku podstawowych zasad prawidłowego odżywiania:
-regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5 razy dziennie w małych porcjach;
-śniadanie do godziny po przebudzeniu;
-kolacja na ok. 3 godziny przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe;
-co najmniej 1,5 litra płynów na dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata/świeże niesłodzone soki);
-wykluczenie nadmiaru cukrów prostych (głównie słodyczy) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy);
-zrezygnowanie z czerwonego mięsa na rzecz chudego (drób) oraz ryb;
-wprowadzenie warzyw oraz owoców;
-ograniczenie produktów mącznych (pieczywo oraz makarony, musli i ziemniaki).

Warty uwagi jest fakt, że sama dieta nie zawsze pozwala zrzucić tych kilku kilogramów. Zalecany jest zatem wysiłek fizyczny, choćby krótki. Optymalną formą treningu jest aktywność fizyczna 4-5 razy w tygodniu po co najmniej 40 minut ćwiczeń, najlepiej aerobowych, np. rower, bieganie, pływanie  itp. Oczywiście, jeżeli nie ćwiczył Pan do tej pory, wysiłek należy to wprowadzać stopniowo.

Pozdrawiam