Mój chłopak popełnił samobójstwo, rodzice ze sobą nie rozmawiają, przyjaciółka ma depresję - do kogo się zwrócić o pomoc?

Witam! Mam 18 lat. Mój chłopak pół roku temu popełnił samobójstwo. Moi rodzice nie rozmawiają ze sobą od 4 lat. Moja przyjaciółka choruje na ciężką depresję. Od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie niepokojące objawy.

Mam częste bóle głowy, zaburzenia pamięci, często nie pamiętam jak nazywają się proste przedmioty, czy jak koleżanka z klasy ma na imię; nie mam ochoty wychodzić z domu, np. z paczką znajomych, ciągle ich unikam, płaczę o byle jaką drobnostkę, ale także często płaczę przez całą noc obwiniając się o śmierć chłopaka. Ciągle śpię, nie mam siły wstać z łóżka mimo iż jest np. godzina 14, nie chce mi się uczyć, mam wszystko gdzieś. Z nerwów ciągle jem i tyję. Jak jest mi bardzo źle, to upijam się do nieprzytomności. Czasami nie mam siły się nawet wykąpać. Jestem małomówna, wszytsko "rozgrywa" się w mojej głowie, czasami w mojej głowie słyszę głosy. To wszystko zaczęło się od śmierci mojego chłopaka.

Boję się, że dzieje się ze mną coś złego. Rozmawiałam o tym z mamą, ale ona stwierdziła, że moje problemy są niewielkie i że powinnam sobie poradzić z nimi sama. Czy jest ze mną coś nie tak czy po prostu zbyt bardzo się tym wszytskim przejmuję? Nie chcę być chora, chcę żeby wszystko było okej. Proszę o pomoc!

Witam!

Znalazłaś się w bardzo trudnej sytuacji, a Twoje problemy są przytłaczające. Masz prawo czuć się źle i nie dawać sobie sama ze wszystkim rady. Na Twoje samopoczucie złożyły się takie przeżycia jak problemy w rodziców, śmierć chłopaka i choroba przyjaciółki. Zostałaś sama i nie masz wsparcia w najbliższych. Taki stan dodatkowo pogarsza Twoją sytuację.

Warto, żebyś rozpoczęła spotkania z psychologiem. Twoje problemy są bardzo poważne i pozostawienie ich samym sobie pogorszy Twój stan. Ważne, żebyś zrozumiała, że możesz uzyskać pomoc, możesz poprawić swoje samopoczucie i znów funkcjonować normalnie w społeczeństwie.

Praca z psychologiem pozwoli Ci wyzbyć się poczucia winy, zaakceptować to, co się wokół dzieje i zrozumieć siebie. Możesz także chodzić na spotkania grupy wsparcia. Wsparcie i zrozumienie przez innych jest Ci bardzo potrzebne. W momentach kryzysu, zanim sięgniesz po alkohol, zadzwoń do telefonu zaufania. Tam pracują osoby, które mogą Ci pomóc. Postaraj się zadbać o siebie i o swoje zdrowie.

Jesteś młodą dziewczyną i warto, żebyś poszukała dla siebie pomocy. Możesz odzyskać radość życia i poprawić swoje funkcjonowanie.

Pozdrawiam