Na co mogą wskazywać te wszystkie problemy?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu mam infekcje dziasla na dole. Jest i nie ma ake glownie jest. Dziaslo zaczerwienione, teraz boli mnie gardło. Napuchly mi wezly na szyi i podbrutku. Oprócz tego lamie mnie w kosciach najbardziej bola mnie rece i stopy. Ale kreci mi ogolnie po nogach. Boje sie co to moze byc? Oprócz tego mam sucha skórę i swedzi mnie dekold.
KOBIETA, 42 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Wspomina Pani o wielu różnych dolegliwościach. Bez dokładnych badań trudno jednak stwierdzić, czy mogą być one w jakiś sposób ze sobą powiązane, czy też nie.

Najpierw warto zatem udać się do lekarza medycyny rodzinnej albo internisty, aby zrobić podstawowe badania, w tym morfologię krwi, które mogą dać już jakiś ogólny obraz na temat Pani zdrowia i stwierdzić, czy jest coś niepokojącego, nad czym należałoby się bardziej pochylić. Takie objawy, jak ból rąk czy stóp mogą pojawić się bowiem w przebiegu różnych schorzeń np. ortopedycznych, reumatologicznych, problemów z układem nerwowym jak i zaburzeń hormonalnych. Suchość i swędzenie skóry również towarzyszy różnym schorzeniom, nie tylko o podłożu dermatologicznym. Jeżeli lekarz stwierdzi, że wymaga Pani szerszej diagnostyki, wówczas skieruje Panią do konkretnych specjalistów.

Warto byłoby jeszcze wybrać się do stomatologa z tą infekcją dziąsła. Ból gardła oraz powiększenie węzłów mogą mieć z tym związek, ale to będzie mógł sprawdzić dopiero lekarz po szczegółowym badaniu jamy ustnej oraz stanu uzębienia. Więcej na temat bólu dziąsła oraz jego możliwych przyczyn piszemy w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-dziasel-czym-jest-nieprawidlowa-higiena-choroby-objawy-unikniecie-bol

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.