Na co wskazuje ten wynik badania śledziony?

Witam na usg jamy brzusznej wyszło mi że mam powiększoną sledzione wymiarze podłużnym 165mm i drugą dodatkową 120mm. Czy jest to normalne i o czym to może świadczyć. Po za tym wyszła mi niedokrwistość. I bilubiruna trochę podwyższona.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

śledziona, jest narządem odpowiedzialnym za niszczenie krwinek czerwonych, które są stare. Oczyszcza ona w ten sposób krew z erytrocytów, które są już niewydolne i nie spełniają prawidłowo roli transportera tlenu. Jej powiększenie może świadczyć o wzmożonym rozpadzie krwinek, a w Pani przypadku dodatkowo ten fakt potwierdza niedokrwistość. Występuje u Pani też podwyższony poziom bilirubiny, co łączy się z kolei z anemią i powiększeniem śledziony. Bilirubina jest metabolitem powstającym podczas rozpadu krwinek czerwonych. Obecność drugiej śledziony niejednokrotnie zdarza się u ludzi. Nie jest to duża anomalia anatomiczna dopóki nie ma objawów, które wskazują a wzmożony rozpad erytrocytów. Pani wyniki badań z pewnością wymagają konsultacji z lekarzem, który będzie w stanie określić dalszy tok postępowania oraz ewentualnie zlecić bardziej specjalistyczne badania. Dlatego też zachęcamy do kontaktu ze specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-sledziona-objawy-torbiele-nowotwory-autoagresja

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-calkowita-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.