Narastające problemy ze snem

Witam! Mam pytanie odnośnie bezsenności. Od ok. 8 lat mam problemy ze snem. Różnią się one od siebie: czasami nie mogę zasnąć, czasami zasypiam od razu, ale budzę się nad ranem (4-6) i dalej nie mogę spać, czasami budzę się za wcześnie i już nie zasypiam. Mój organizm potrzebuje min. 8 h snu, inaczej czuję się w ciągu dnia bardzo źle, tj. mam bóle głowy w okolicach skroni, pieczenia skóry, duże rozdrażnienie - typowe z tego, co wyczytałem. Byłem już u kilku, może kilkunastu lekarzy i z przykrością stwierdzam, że nikt nie jest w stanie mi pomóc. :( Problem jest dla mnie bardzo uciążliwy, bo jestem sportowcem (kolarzem) i przy ciągłych treningach potrzebuję, aby mój organizm się regenerował, do tego pracuję sporo. Na szczęście w pracy wiedzą o moim problemie i pozwalają mi przyjść do pracy później - niestety nie pomaga mi to, bo jak się obudzę za wcześnie, to i tak już nie mogę zasnąć.

Od ok. 3 lat leczę się farmakologicznie, gdyż lekarz stwierdził u mnie zaburzenia depresyjne, przypisał mi Mirtazepinę w dawce 15-30mg. Do tego cały czas chodzę na psychoterapię, ale niestety to nie pomaga. Mieszkam w Gdańsku i tu nie ma możliwości zrobienia badań specjalistycznych np. polisomnografii. Bardzo chciałbym, aby ktoś udzielił mi kilku rad, gdzie dokładnie mam się udać, jakie badania zrobić i co jeszcze mogę w tej sprawie zrobić. Jestem w tym temacie bardzo wyedukowany na temat higieny snu itp., więc szukam już porad znacznie głębszych, bo próbuję już wszystkiego, jak wspomniałem od 8 lat, ale to nie pomaga, a stan się pogarsza coraz bardziej. Ostatnio mam średnio 4,5 nocy nieprzespanych na tydzień.

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności powinien Pan ponownie udać się do swojego lekarza psychiatry i omówić z nim ten problem. Niestety w przebiegu depresji bardzo często pojawiają się objawy zaburzenia snu, czyli właśnie wczesne budzenie się które uniemożliwia dalszy spokojny sen czy nawet zaśnięcie. Prawdopodobnie lekarz zmieni stosowane u Pana dotychczas leki, na takie które powinny korzystnie wpłynąć na Pana problemy ze snem. Proszę nie rezygnować również z psychoterapii, często na efekty takiego postępowania trzeba czekać bardzo długo. Można ewentualnie pomyśleć nad zmianą formy psychoterapii - nie wiem jaką formę ma Pan obecnie, ale może jeżeli jest to terapia indywidualna warto rozważyć na przykład terapię grupową.
O higienie snu nie będę pisała, bo napisał Pan że wszystko jest jak należy:). Proszę jeszcze pamiętać o krótkim relaksie przed snem - czytanie książki, słuchanie muzyki, spacer - czynność, która sprawi Panu przyjemność i pozwoli oderwać myśli od trudów dni powszednich.
Jeżeli chodzi o diagnostykę zaburzeń snu, to niestety nie wiem kto w Gdańsku zajmuje się tym problemem, jednak często badania te są wykonywane przez pulmonologów w ośrodkach akademickich - w Gdańsku jest Uniwersytet Medyczny może warto zapytać czy są robione takie badania. Proszę zapytać o to również swojego lekarza rodzinnego oraz psychiatrę.

Pozdrawiam