Nawroty kaszlu a stosowanie antybiotyków u 18-latka

Mam ciągły kaszel, dwa razy byłem u lekarza, który dwa razy przepisał mi antybiotyki. Raz na wyleczenie infekcji, a drugi raz na rozszerzenie oskrzeli i także leczenie infekcji. Kaszel się nawraca i nie pomaga, do tego mam katar. Trwa to jakieś 2-3 tygodnie.

Dzień dobry , czy ma Pan gorączkę. Czy odkrztusza Pan wydzielinę, a jeśli tak, to jaki jest jej kolor? Być może antybiotyk nie był trafiony. Warto wykonać posiew i antybiogram, a potem zastosować antybiotyk na który bakteria (o ile wyjdzie) jest wrażliwa. Proszę jeszcze oznaczyć sobie CRP - jeśli stan zapalny jest mocno nasilony, CRP będzie podwyższone i morfologię z rozmazem. Warto również zastanowić się nad celowością wykonania rtg klatki piersiowej. Proszę wybrać się do dobrego internisty lub pulmonologa, konieczne jest dokładne badanie - z osłuchaniem i opukaniem płuc oraz dokładnie zebrany wywiad.Wówczas można bardziej precyzyjnie zlecać dalsze badania i zastosować właściwe leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz